Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie cu minor in strainatate (parinti divortati)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie cu minor in strainatate (parinti divortati)

Buna seara.
Sunt mama unei fetite de 5 ani, divortata anul trecut. Fetita mi-a fost incredintata spre crestere, prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, tatal ii plateste pensie alimentara lunar si are program de vizita stabilit prin lege. Momentan tatal ei locuieste in alta tara din UE. Eu as vrea sa imi duc fetita in vacanta in strainatate si nu stiu in ce conditii o pot face. Fetita nu este inscrisa pe pasaportul meu care oricum e expirat, iar eu voi circula cu cartea de identitate. Ce act ii trebuie fetitei? Imi fac pasaport si o trec pe pasaportul meu sau are nevoie de pasaport individual? In plus, e nevoie de procura din partea tatalui pt. aceste acte sau de acordul lui pt. a putea scoate fetita din tara? Multumesc frumos, un raspuns cat mai rapid ar fi nemaipomenit!!
Multumesc foarte mult pt raspunsul Dvs!
mamarutza78 a scris:

Multumesc pentru raspuns!
Am nevoie de pasaport pentru fetita? Cum o scot din tara?

DA! Minorilor li se face pasaport individual.