Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restrictii pe teren proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restrictii pe teren proprietate privata

Buna ziua,
Pe scurt,pe terenul meu mostenit exista un post traf electric si un stalp de medie tensiune.Ele se afla acolo dinainte de 1989 si sint functionabile in continuare.Vreau sa va intreb ce restrictii as putea sa am din partea Electrica SA in ceea ce priveste regimul de constructii pe acest teren(proprietate) sau de libera circulatie in cazul de fatza ? Va multumesc
dory.na, utilizator
Sa zici merci ca nu ai fost expropriat ptr. cauza de utilitate publica... eventual iti vor cere sa ai o distanta de vreo 2-3 m de la instalatia lor (ptr. sanatatea ta iti recomand minim 15 m de la acele instalatii), dar si tu le poti cere chirie ptr. instalatiile de pe proprietatea ta...