Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca pe perioada determinata

Exprarea unui contract de munca ,incheiat pe o perioada determinata ,mai are nevoie si de decizie de incetare a activitatii ?
Daca da ,si acesta nu a fost incheiata ce sanctiuni primeste angajatorul?
Exiata un termen limita pina la ce data de la incetarea contractului de munca se comunica in REVISAL o asemenea decizie ?
Da, are nevoie de decizie de incetare.Conform art.56 alin.2:"Pentru situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. c)- j), constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, şi se comunică persoanelor aflate în situaţiile respective în termen de 5 zile lucrătoare."
Pentru netransmiterea datei incetarii in Revisal in termen amenda este de la 3.500 lei la 5.000 lei;
Incetarea c.i.m. se transmite prin REVISAL la data incetarii c.i.m. ...