Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calculul restantelor la asociatiile de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calculul restantelor la asociatiile de locatari

in cazul in care avem restante la intretinere (ca asociatie)provenite din neplata facturilor la furnizori plus penalitati,care dintre locatari sunt obligati sa plateasca aceasta suma? exista vreo modalitate prin care sa_i putem obliga pe locatarii buni platnici sa participe si ei la plata acestei sume? fiind amenintata asociatia cu inchiderea apei calde si caldurii de catre furnizori.
Penalitatile se imputa restantierilor, proprietarii bun platnici nu pot fi obligati sa participe.
@marieta99
Dacă terţii impun penalităţi asociaţiei de proprietari pentru întârzieri la plata facturilor, acestea se vor recupera de la:
- restanţierii la cotele de întreţinere, proporţional cu cuantumul restanţelor;
- persoana împuternicită să achite facturile, dacă a întârziat plata facturilor la termen
Asociatiile de proprietari pot sa calculeze penalizari proprietarilor care au restante in doua moduri, asa cum prevede legislatia:
- prin adoptarea unui sistem propriu de penalizari prin care se stabilesc ce restante se penalizeaza, cu ce procente, dupa cate zile de intarziere s.a.m.d., conform legii
- prin repartizarea penalizarilor facturate asociatiei de catre furnizori, fiecarui restantier, proportional cu restantele ce le are fiecare.
Asadar, indiferent de modalitate, penalizarile se aplica numai restantierilor si nu celor care-si platesc in termen sumele afisate pe lista lunara.