Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Judecata camera consiliu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Judecata camera consiliu

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti ce presupune judecarea in camera de consiliu a unui dosar penal? Se face fara ca partile sa fie prezente?
Judecata se face cu prezenta partilor sau a reprezentantilor acestora, a aparatorilor si a altor persoane indreptatite.
Aceasta judecate este o exceptie de la publicitatea sedintei de judecata si are loc atunci cand judecarea in sedinta publica ar putea aduce atingere unor interese de stat, moralei, demnitatii sau vietii intime a unei persoane, instanta poate declara sedinta secreta, nepublica, de pilda in cadrul proceduri cu inculpatii minori).