Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Diferenta dintre judecata in camera de consiliu si cea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Diferenta dintre judecata in camera de consiliu si cea din sedinta de judecata

Care este diferenta dintre judecata care se desfasoara in camera de consiliu si cea care se desfasoara in sedinta de judecata?
Judecata in camera de consiliu se face cu prezenta partilor, a aparatorilor si a altor persoane indreptatite si nu este publica. Judecata in camera de consiliu are loc atunci cand judecarea in sedinta publica ar putea aduce atingere unor interese de stat, moralei sau vietii intime a unei persoane. De exemplu instanta poate declara sedinta nepublica in cadrul procedurii cu inculpati minori.