Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asociat unic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asociat unic

in calitate de asociat unic al societatii pot sa-mi fac si angajare la aceasi societate?
mentionez ca societatea este un SRL mic cu 6 angajati.
multumesc
Conform ultimilor modificari ale legii 31/1990 se poate ca asociatul unic sa aiba si calitatea de angajat.
Potrivit art 196 indice 1 alin 3 din Legea nr 31 / 1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
Din dispozitiile legale citate mai sus, se observa ca, asociatul unic are posibilitatea prevazuta de lege de a fi angajatul aceleiasi societati cu raspundere limitata.
Subscriu celor afirmate de "elis"
Am avut in schimb o problema la inregistrarea contractului la ITM. Inspectoarea de acolo a cerut ca la angajator sa fie trecuta contabila societatii.
legea 31/1990 privind societatile comerciale:
Art. 196^1. - (1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.
(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

Dvs. exercitati atributiile AGA , dar intr-adevar, la incheierea contractului individual de munca nu puteti semna si in calitate de angajator, si in calitate de angajat.ITM-ul are dreptate sa solicite ca la angajator sa fie trecuta alta persoana cu responsabilitte de conducere in firma.
va multumesc pentru raspunsuri.
o zi cat mai placuta sa aveti.