Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... FACTURA NEPLATITA DE BENEFICIAR.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

FACTURA NEPLATITA DE BENEFICIAR.

Buna ziua. In urma cu un an am deschis un SRL (fortati fiind de imprejurimi), desi nu prea am fost nascuti pt asa ceva. Treaba ar merge si merge bine pana vine momentul platii unei facturi. Mai concret: noi, adica SC X SRL in calitate de prestator, incheiem un contract de prestari servicii cu SC Y SRL in calitate de beneficiar. Se intocmeste factura, ajunge si la scadenta comform termenelor stabilite in contract si de aici incepe calvarul. 80% dintre beneficiari te amana cu plata pana si 120 de zile peste scadenta. Neavand nici o garantie de la ei (pentru ca nu prea mai da nimeni garantii) decat contractul si factura semnata de acesta, ce s-ar putea face impotriva unui asemenea excroc imediat ce factura a ajuns la scadenta ca sa nu fii nevoit sa astepti 120 de zile sau poate chiar mai mult pentru banul tau? Multumesc anticipat pentru raspunsuri si pareri.
~ Conținut șters la cerere ~