Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vizitarea minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vizitarea minorului

In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca fosta sotie are o relatie, urmeaza cea mai dura. Tatal isi viziteaza copilul, dar nu oricum, ci impreuna cu organele de politie... Mama i-a transmis tatalui ca e copilul bolnav, dar acesta se incapataneaza sa ia copilul si se prezinta cu politia la usa mamei. Se intocmeste un proces de constatare a faptului ca minorul e bolnav. Problema e urmatoarea... in urma acestor situatii tensionate prin care este nevoit sa treaca, copilul a inceput sa fie speriat, sa viseze urat noaptea etc.... Ce se poate face ca mama sa poata proteja acest copil, avand in vedere ca tatal nu se controleaza in niciun fel in prezenta minorului?
mary1970 a scris:

In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca fosta sotie are o relatie, urmeaza cea mai dura. Tatal isi viziteaza copilul, dar nu oricum, ci impreuna cu organele de politie... Mama i-a transmis tatalui ca e copilul bolnav, dar acesta se incapataneaza sa ia copilul si se prezinta cu politia la usa mamei. Se intocmeste un proces de constatare a faptului ca minorul e bolnav. Problema e urmatoarea... in urma acestor situatii tensionate prin care este nevoit sa treaca, copilul a inceput sa fie speriat, sa viseze urat noaptea etc.... Ce se poate face ca mama sa poata proteja acest copil, avand in vedere ca tatal nu se controleaza in niciun fel in prezenta minorului?

Incercati sa vorbiti cu el sa se opreasca atata timp cat copilul este bolnav si exista dovezi concrete in acest sens.
Incercati sa va intelegeti ca poate recupera timpul pe care il pierde datorita faptului ca minorul este bolnav.
Eu cred ca va intelege.
Daca nu va crede puteti face o intelegere in scris despre aceasta intelegere.
In acest fel nici copilul si nici tatal nu vor mai fi stresati.

avocat Claudiu Lascoschi
D-na AVLIL, se vede treaba ca nu sunteti mama. Daca ati fi v-ati lasa copilul in seama unui necunoscut care are doar ,,titlul" de tata, fara sa fi fost vreodata tata in adevaratul sens al cuvantului? Copilul in cauza are putin peste 4 ani, iar tatal respectiv nu la vazut prea mult de cand s-a nascut (a parasit mama in timp ce aceasta era insarcinata). Colaborare cu acest tata nu se poate, nu ntreaba niciodata ce trebuie sa i se dea copilului de mancare, cand trebuie sa doarma, ce are si ce nu are voie sa faca, vine si il ia ca pe un obiect oarecare si il aduce inapoi fara a da detalii despre ce a facut copilul in timpul in care a stat la el.Daca mama i-ar fi dat copilul, bolnav fiind, nici macar n-ar fi raspuns la tel ca sa-i spuna care este starea copilului. Deci interesul suprem al copilului este sa dea o lectie ,,tatalui" despre cum e sa fie tata (nopti nedormite cand copilul e bolnav), chiar daca o face riscandu-si sanatatea?
mary1970 a scris:

D-na AVLIL, se vede treaba ca nu sunteti mama. ......

:offtopic: Interventie moderator
Nu cred ca o asemenea remarca la adresa unuia dintre colegii era necesara .... de la aceasta afirmatie exista posibilitatea declansarii unor discutii in afara topicului. Pe forum se discuta probleme juridice, iar nu implicarea lui X sau lui Y in ele.
Dvs aveati posibilitatea sa discerneti singura in ce masura raspunsurile primite va pot ajuta in cazul supus dezbaterii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Fara a avea intentia sa fac remarci nepotrivite la adresa unuia sau altuia dintre colegii dvs, vreau sa fac specificatia ca nu sunt eu cel care a ,,declansat" discutii in afara topicului. Unii dintre colegii dvs isi permit sa dea pe langa sfaturi juridice si sfaturi medicale, psihologice, ba chiar isi exprima si opinii personale. Raspunsul meu a venit in concordanta cu cele discutate si nu am nimic personal cu nimeni.
Stimata doamna, totusi daca o instanta a considerat sa dea tatalui niste drepturi acesta le are.
De ce nu incercati o actiune in justitie prin care sa fie schimbat programul de vizitare.Din ceea ce spuneti ar trebui sa aveti sanse de castig.Dar ceea ce spuneti va trebui dovedit in fata instantei.Nu cred ca veti avea probleme daca aveti dovezi.Instanta nu o sa fie partinitoare cu dvs.

avocat Claudiu Lascoschi