Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme cu drepturile banesti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme cu drepturile banesti

Am fost angajat la o firma din Romania.Am lucrat in C.E., in functia de sofer TIR, o luna si jumatate, fara a avea vreo problema, si am efectuat toate cursele la timp. Patronul din Romania refuza , sub anumite pretexte sa-mi dea drepturile banesti cuvenite, iar acum chiar a emis decizia de desfacere a contractului de munca indisciplinar (cu motive inventate), imputandu-mi , eronat, o cantitate de motorina care depaseste drepturile mele banesti cuvenite. Vreau sa stiu daca il actionez in judecata, reusesc sa-mi recuperez banii? Ce dovezi trebuie sa strang?
1. Plata salariului se dovedeste prin semnarea statului de plata, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

2. In litigiile de munca, sarcina probei o are angajatorul ... el va trebui sa dovedeasca ca v-a platit drepturile salariale ...

3. Pentru neplata salariului puteti sesiza ITM-ul si/sau promova o actiune in instanta impotriva angajatorului. Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare.

4. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.
In primul rand, inainte de emiterea deciziei de desfacea CIM trebuia efectuata o cercetare disciplinara prealabila, conform art. 251 codul muncii republicat.
Decizia trebuie sa indeplineasca obligatoriu conditiile prevazute de art. 252 acelasi cod.

Formulati plangere la Tribunalul muncii si solicitati atat anularea deciziei de desfacea contractului, cat si drepturile salariale neachitate de angajator.