Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare in sistemul public de sanatate, persoana ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare in sistemul public de sanatate, persoana fara venit, CCC

Situatia mea este urmatoarea: pentru o perioada de o luna, respectiv de la data de 1 oct 2011 pana la 31 octombrie2011, nu am lucrat si prin urmare nu am platit contributia pentru sanatate aferenta acestei luni. de la 1 nov 2011 am fost angajata la alta societate si plata contributii de sanatate a fost reluata. pentru ca sa fiu asigurata in eventualiatatea unei sarcini in urmatorul an, doresc sa platesc retroactiv la cnas si contributia pt octombrie, astfel incat sa nu mai existe aceasta intrerupere.de aceea, va rog sa-mi spuneti daca acest lucru este posibil si daca da, care este procedura. va multumesc
Mergeti la directia de sanatate din judetul dumneavostra si va spun ce acte trebuie sa prezentati pentru a incheia contract de asigurare direct cu ei pentru acea perioada. Contributia lunara e de 37 lei.
va multumesc. cred ca intrebarea mea nu a fost suficient de clara:ceea ce ma preocupa este sa pot acoperi si luna octombrie pt a beneficia de indemnizatia de crestere copil, daca va fi cazul in urmatorul an
1. Plata indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de plata contributiilor la sanatate sau la pensii ci numai de obtinerea de venituri profesionale in cele 12luni premergatoare nasterii (salarii, venituri din activitati independente sau agricole) sau perioade asimitate (concedii medicale, concediu de maternitate, somaj indemnizat, etc.).

2. Daca toata luna octombrie nu ati avut nici macar o zi un astfel de venit profesional nu veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Va multumesc pentru lamuriri
comanlori a scris:

Situatia mea este urmatoarea: pentru o perioada de o luna, respectiv de la data de 1 oct 2011 pana la 31 octombrie2011, nu am lucrat si prin urmare nu am platit contributia pentru sanatate aferenta acestei luni. de la 1 nov 2011 am fost angajata la alta societate si plata contributii de sanatate a fost reluata. pentru ca sa fiu asigurata in eventualiatatea unei sarcini in urmatorul an, doresc sa platesc retroactiv la cnas si contributia pt octombrie, astfel incat sa nu mai existe aceasta intrerupere.de aceea, va rog sa-mi spuneti daca acest lucru este posibil si daca da, care este procedura. va multumesc

Daca veti lucra si veti naste abia in decembrie 2012 , veti putea beneficia de indemnizatia de crestere copil,caci atunci veti avea cele12 luni anterioare datei nasterii venit din salarii,adica in perioada noiembrie 2012-noiembrie 2011.
Asa cum vi s-a spus deja, plata indemnzatiei de crestere copil nu are legatura cu plata/neplata contributiei individuale la sanatate .
Dar,daca mergeti la Casa de Sanatate sa va platiti retroactiv asigurarea,in luna decembrie de ex. vi se va cere sa aduceti de la Administratia financiara dovada veniturilor pe care le-ati realizat in perioada ianuarie 2006-octombrie 2011,in functie de asta, vi se va calcula datoria pe care o aveti la fd. de sanatate.