Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Care este cel mai scurt termen pentru inceperea activitatii dupa incheierea unui contract de munca?Se poate incepe activitatea in ziua incheierii contractului de munca?
Pentru a nu avea intrerupere , este recomandabil ca data de incepere a unei noi activitati sa coincida cu data de incetare a vechiului c.i.m.
Asadar, se poate incepe activitatea la un nou angajator in ziua incheierii contractului de munca la fostul angajator.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns. Data noului contract incheiat poate coincide cu prima zi de activitate?
1. Avand in vedere ca HG 500/2011 spune ca un CIM se inregistreaza in Revisal cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza atunci salariatul poate incepe activitatea dupa incheierea CIM (cel mai repede in ziua urmatoare incheierii CIM).

2. Asadar data incheierii CIM nu poate coincide cu data inceperii activitatii.
mihteo a scris:

Multumesc pentru raspuns. Data noului contract incheiat poate coincide cu prima zi de activitate?

Data de incheiere a noului c.i.m. nu poate coincide cu data inceperii activitatii , intrucat potrivit art.16 C.mun., c.i.m. se incheie anterior inceperii activitatii.