Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizarea dupa absolvirea facultatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizarea dupa absolvirea facultatii

as dori si eu o informatie si nu stiu de unde sa o obtin ma poate cineva lamuri? va rog din suflet am fost angajata la o primarie rurala ca referent cu atributii de contabil operator calculator avand studii medii liceul economic mai pe scurt si am fost incadrata cu salariu de 730 ron am fost 2 ani in concediu crestere copil iar intre timp am terminat faculatatea de contabiliate si informatica de gestiune am dat si licenta iar in februarie urmeaza sa ma intorc din nou la postul meu m-ar interesa cu ce salariu de incadrare voi fi? mai exact cu cat ma ajuta absolvirea faculaltii la cresterea salariului? specific ca am lucrat 2 ani inaintea concediului va multumesc din suflet anticipat
Studiile va ajuta in ocuparea unui post care are cerinte studii superioare, vacant si pentru care va trebui sa dati concurs. Postul pe care sunteti necesita studii medii, asa cum spuneti si puteti sa-l ocupati in continuare, in aceleasi cinditii.
lupan2maria a scris:

as dori si eu o informatie si nu stiu de unde sa o obtin ma poate cineva lamuri? va rog din suflet am fost angajata la o primarie rurala ca referent cu atributii de contabil operator calculator avand studii medii liceul economic mai pe scurt si am fost incadrata cu salariu de 730 ron am fost 2 ani in concediu crestere copil iar intre timp am terminat faculatatea de contabiliate si informatica de gestiune am dat si licenta iar in februarie urmeaza sa ma intorc din nou la postul meu m-ar interesa cu ce salariu de incadrare voi fi? mai exact cu cat ma ajuta absolvirea faculaltii la cresterea salariului? specific ca am lucrat 2 ani inaintea concediului va multumesc din suflet anticipat

ART. 16,Legea 284/2010
(1) Personalul care s-a aflat în concediu plătit pentru creşterea şi îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 7 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi personalul ale cărui raporturi de muncă sau raporturi de serviciu au fost suspendate din alte cauze, potrivit legii, la reluarea activităţii, îşi păstrează gradul sau treapta profesională în care a fost încadrat anterior suspendării şi beneficiază de salariul de bază aferent gradului sau treptei profesionale.

Asadar,daca ati plecat in ccc in luna februarie 2010,referent II,cu un salariu de 730 lei,inseamna ca salariul dvs.intre timp a scazut cu 25%incepand din iulie 2010 si a crescut cu 15%incepand cu 1 ianuarie 2011,in consecinta la revenire veti fi reincadrata pe postul de referent II,st.medii,cu un salariu de 670lei(din calcul reiese 630,care este sub minimul/economie,asa incat se acorda sal.minim).

Exista insa posibilitatea legala,daca se doreste si de catre angajator, si in masura in care vi se modifica si fisa postului si primiti atributii de economist,ca postul detinut sa se transforme in post de economist II,st. superioare si sa fiti promovata in functie.In felul acesta si salariul probabil va fi mai mare .