Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi concediu prenatal

Buna seara,
Sunt angajata cu contract pe perioada determinata care expira la data de 11 ianuarie 2012 si sunt insarcinata in 7 luni. Conform legii, as putea intra in concediu prenatal , insa am inteles ca nu voi mai beneficia de indemnizatia de crestere copil daca am intrerupere de aproximativ o luna inainte de data nasterii copilului. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in privinta asta. As dori sa stiu ce se intampla cu plata prenatalului daca imi inceteaza contractul si daca ar trebui sa intru in somaj pana nasc. Am 10 ani lucrati fara intrerupere, iar angajatorul curent nu mai doreste sa-mi prelungeasca contractul cu nici macar o zi pentru faptul ca am indraznit sa raman insarcinata. Multumesc
Nu va sunt afectate drepturile. Veti intra in somaj si din somaj in prenatal.
MihaiMa a scris:

Buna seara,
Sunt angajata cu contract pe perioada determinata care expira la data de 11 ianuarie 2012 si sunt insarcinata in 7 luni. Conform legii, as putea intra in concediu prenatal , insa am inteles ca nu voi mai beneficia de indemnizatia de crestere copil daca am intrerupere de aproximativ o luna inainte de data nasterii copilului. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in privinta asta. As dori sa stiu ce se intampla cu plata prenatalului daca imi inceteaza contractul si daca ar trebui sa intru in somaj pana nasc. Am 10 ani lucrati fara intrerupere, iar angajatorul curent nu mai doreste sa-mi prelungeasca contractul cu nici macar o zi pentru faptul ca am indraznit sa raman insarcinata. Multumesc

La data de 11.01.2012 , c.i.m. va inceta de drept ... daca indepliniti conditiile prevazute de lege pentru acordarea somajului, atunci veti intra in somaj, din somaj in concediu de materinitate si apoi in CCC , urmand ca la terminarea CCC sa va reluati somajul ..

Perioada cat sunteti in concediu de maternitate si somaj se ia in considerare la stabilirea celor 12 luni pentru CCC....
Multumesc, as putea lua in calcul si un contract cu casa de asigurari pentru suplimentarea platii contributiei pana la data nasterii si totodata sa fiu si in somaj ? Somajul va fi clar mai mic decat salariul actual si daca intra in calcul si acesta la indemnizatie as putea lua 85% din totalul veniturilor pe tot anul lucrat fara a-mi afecta venitul pe perioada CCC.
De fapt este vorba de 75%, nu 85%. Indemnizatia nu se acorda in baza unei contributii la CNAS si in baza impozitelor platite pe venituri in ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului
MihaiMa a scris:

Multumesc, as putea lua in calcul si un contract cu casa de asigurari pentru suplimentarea platii contributiei pana la data nasterii si totodata sa fiu si in somaj ? Somajul va fi clar mai mic decat salariul actual si daca intra in calcul si acesta la indemnizatie as putea lua 85% din totalul veniturilor pe tot anul lucrat fara a-mi afecta venitul pe perioada CCC.

Indemnizatia pentru CCC are o valoare de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni .

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10 din OUG nr.158/2005 din care se retine doar contributia de asigurari sociale.