Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen in instanta 03.12.2012?!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen in instanta 03.12.2012?!

Am facut contestatie la un PV de circulatie in data de 27 oct 2011.Si primesc citatie zilele trecute sa ma prezint in calitate de petent in proces cu IPJ....... in data de 03-12-2012???Pai pina atunci mai este 1an si o luna!!!Nu intervine perimarea????Va multumesc si va doresc toate cele bune!!!:luck:
Perimarea intervine numai in cazulsuspendarii unei cauze, iar in termenul legal nu este repusa pe rol.
aveti si permisul suspendat?
Art. 248
Orice cerere de chemare in judecata, contestatie, apel, recurs, revizuire si orice alta cerere de reformare sau de revocare se perima de drept, chiar impotriva incapabililor daca a ramas in nelucrare din vina partii timp de un an.

In situatia in care instanta de judecata fata de plangerea contraventionala formulata de dvs ,avand in vedere nagajul de activitate al instantei ,a dispus termen de judecata ,nu se poate invoca ca din vina dvs cauza a ramas in nelucrare
:)Nu asteptati anul 2012 ca s-ar putea sa nu mai fim...
Cred ca cineva neatent a gresit anul si termenul este 03.12.2011.