Forum Discuţii juridice Executare silită Incetare recuperare credit
Discuție deschisă în Executare silită

Incetare recuperare credit

Buna ziua.
Am contractat un credit de la o banca in anul 2008 si am platit rate aproximativ 1 an. Creditul avea o perioada de 10 ani si era in valoare de 10.000 euro.
Am intrerupt plata ratelor deoarece am ramas fara loc de munca pe o perioada indelungata. La momentul respectiv am solicitat o reesalonare sau un ajutor din partea bancii dar am fost refuzat si mi s-a solicitat sa fac platile in continuare la valoarea de pana atunci.
Ultima plata a fost facuta in anul 2009. In momentul de fata lucrez in strainatate si nu am in posesie bunuri sau bani in conturi in Romania.
As dori sa stiu cand voi scapa de acest credit deoarece nu mai am de gand sa-l platesc, sumele ce mi se cer acum sunt peste puterile mele.
Multumesc!
magyari a scris:

Ce anume intelegeti prin faptul ca nu ati luat la cunostinta ?

Ma gandeam care ar fi cazurile in care s-au facut acte de executare ce pot fi considerate ca a nu fi luate la cunostiinta. Aceasta referitor la ceea ce am citat mai jos:
avvalentina a scris:

Regula este ca in 3 ani de la ultima plata, daca nu s-au facut acte de executare de care sa luati la cunostinta,dreptul de a cere executarea silita se prescrie.

Multumesc pentru raspunsuri. Inteleg, din ceea ce a raspuns "Jocandi Causa", faptul ca este nelimitata urmarirea, cu conditia ca rescriptia sa se faca periodic la intervale de cel mult 3 ani!
Pagubele crizei in spatele celor mai putin puternici, asa cum a fost si va fi mereu in istoria umanitatii: "Legea este a celor puternici" cum bine se spunea in Grecia Antica.
Dar aici nu e un forum de filosofie sau despre cum am trebui lucrurile sa fie!
amb35, utilizator