Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie demisie

am lucrat 8 luni la o companie de telecomunicatii... si in urma carora mi-am dat demisia ..in luna iulie mi-am dat demisia si de atunci nu am putut obtine decizia si fisa de lichidare si oarecum mi-a fost modificat si demisia sustinand ca mi-am luat concediu iar demisia a fost la zi.. dar eu am stat in previz 16 zile ... ma puteti ajuta va rog???? nu am decizia in mana inca...
Nu se intelege cam nimic din mesajul dumneavoastra.
Llorre a scris:

am lucrat 8 luni la o companie de telecomunicatii... si in urma carora mi-am dat demisia ..in luna iulie mi-am dat demisia si de atunci nu am putut obtine decizia si fisa de lichidare si oarecum mi-a fost modificat si demisia sustinand ca mi-am luat concediu iar demisia a fost la zi.. dar eu am stat in previz 16 zile ... ma puteti ajuta va rog???? nu am decizia in mana inca...

In cec sens va putem ajuta ?... de la data comunicarii deciziei de incetare a raportului de munca exista un termen in care va puteati adresa instantei de judecata pentru anularea acesteia ... termenul fiind de 45 de zile de la data comunicarii deciziei respective.

Pentru neplata zilelor de CO neefectuate , va puteti adresa Tribunalului in raza caruia aveti domiciliu.
pe scurt firma nu mia dat decizia de incetare a contractului de munca din luna august o solicit si ei se fac ca ploua ..cum as putea proceda in acest sens ..am solicitat-o de numarate ori dar nu am primito...
1. printr-o actiune in instanta solicitati obligarea angajatorului la comunicarea deciziei de incetare a c.i.m.

2. de la data comunicarii va incepe sa curga termenul de contestatie al deciziei de incetare a c.i.m.

3. putei incerca si o sesizare la ITM sau la Inspectia Muncii pe acest aspect.