avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie demisie

am lucrat 8 luni la o companie de telecomunicatii... si in urma carora mi-am dat demisia ..in luna iulie mi-am dat demisia si de atunci nu am putut obtine decizia si fisa de lichidare si oarecum mi-a fost modificat si demisia sustinand ca mi-am luat concediu iar demisia a fost la zi.. dar eu am stat in previz 16 zile ... ma puteti ajuta va rog???? nu am decizia in mana inca...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:47, 3 Decembrie 2011
Nu se intelege cam nimic din mesajul dumneavoastra.
Llorre a scris:

am lucrat 8 luni la o companie de telecomunicatii... si in urma carora mi-am dat demisia ..in luna iulie mi-am dat demisia si de atunci nu am putut obtine decizia si fisa de lichidare si oarecum mi-a fost modificat si demisia sustinand ca mi-am luat concediu iar demisia a fost la zi.. dar eu am stat in previz 16 zile ... ma puteti ajuta va rog???? nu am decizia in mana inca...


In cec sens va putem ajuta ?... de la data comunicarii deciziei de incetare a raportului de munca exista un termen in care va puteati adresa instantei de judecata pentru anularea acesteia ... termenul fiind de 45 de zile de la data comunicarii deciziei respective.

Pentru neplata zilelor de CO neefectuate , va puteti adresa Tribunalului in raza caruia aveti domiciliu.
pe scurt firma nu mia dat decizia de incetare a contractului de munca din luna august o solicit si ei se fac ca ploua ..cum as putea proceda in acest sens ..am solicitat-o de numarate ori dar nu am primito...
1. printr-o actiune in instanta solicitati obligarea angajatorului la comunicarea deciziei de incetare a c.i.m.

2. de la data comunicarii va incepe sa curga termenul de contestatie al deciziei de incetare a c.i.m.

3. putei incerca si o sesizare la ITM sau la Inspectia Muncii pe acest aspect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie cu preaviz aniri09 aniri09 Buna ziua Un angajat si-a dat demisia cu previz de 20 zile lucratoare deci este in previz pana pe 21 octombrie2016.A facut tot ce trebuia pentru a reusi ... (vezi toată discuția)
Cat timp am sa depun o plângere la itm? Ralucaralu91 Ralucaralu91 Bună ziua va rog sa ma ajutați cu un răspuns dacă pe data de 31 iulie mia desfăcut contractul de munca fără ca eu sa semnez și nu mia fost dat salarul ... (vezi toată discuția)
Reducere salariala ContSters264293 ContSters264293 Buna ziua, Am fost anuntata de reducerea salariala si inteleg ca voi primi un anunt in scris care ma va informa de noua pozitie (retrogradare) si reducere ... (vezi toată discuția)