Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie cu preaviz

Buna ziua
Un angajat si-a dat demisia cu previz de 20 zile lucratoare deci este in previz pana pe 21 octombrie2016.A facut tot ce trebuia pentru a reusi plecarea din firma asa cum trebuie .Am intrebat la resurse umane cate zile de co mai are de efectuat si facut cerere co din data de 4 pana azi inclusiv adica 13 octombrie 2016 .Am sunat la resurse umane ca sa nu i se inchida contract munca pana nu se termina preaviz pentru ca acest angajat dorea sa aiba continuitate de la un servici la altul,dar am aflat ca deja i s-a incheiat contract munca din data de 10 octombrie ,adica in perioada cand el era in concediu ,fara sa fie anuntat si nici nu a primit inca decizia de incetare acasa asa cum s-a zis de la resurse umane .Intrebarea este daca aveau voie sa inchida contract munca tinand cont ca angajatul era in concediu de odina
Multumesc
Cu ce data a incetat c.i.m. ?

A primit vreo decizie de incetare a c.i.m. ?
cim sa incheiat pe 10 octombrie. decizia inca nu am primito
Solicitati in scris sa va elibereze o copie de pe decizia de incetare a c.i.m., intrucat din ce ati postat reiese ca data incetarii este gresita.
Buna ziua
Azi a primit decizia cu data de 10 octombrie 2016.Au voie sa inchida Cim dacaangajaul se afla in co inclusiv azi?

Cand a intrat in preaviz ?

Art. 60 C.mun.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
.....
h) pe durata efectuarii concediului de odihna.

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.