Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INFORMATII CODUL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INFORMATII CODUL MUNCII

As dori o informatie: pe deciziile de incetare a contractelor de munca care este instanta care se specifica( la care se poate adresa salariatul nemultumit de decizie) , anume instanta din raza de domiciliu a salariatului?
Ex salariatul are domiciliul la sat.In acest caz care este instanta la care se poate adresa?
Am inteles ca in conditiile in care pe decizie nu este specificata instanta,decizia este nula.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
tribunalul este instanta competenta. exista un tribunal in fiecare judet.
Instanta competenta este Tribunalul in raza caruia isi are domiciliu acel salariat ...potrivit legii de organizare judiciara, in fiecare judet exista un singur Tribunal ..

Potrivit art.62 alin.3 C.mun., decizia se emite in scris si, sub sanctiunea nulitatii absolute, trebuie sa fie motivata in fapt si in drept si sa cuprinda precizari cu privire la termenul in care poate fi contestata si la instanta judecatoreasca la care se contesta.

Asadar, neindicarea instanţei competente, atrage nulitatea absolută a deciziei de concediere.