Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contraventie pentru nesemnarea statelor de plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contraventie pentru nesemnarea statelor de plata

Buna ziua, va supun atentiei urmatoarea probleme nerezolvata (de mine): conform Art. 168. — (1) Plata salariului se dovedește prin semnarea statelor de plată, precum și prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plății către salariatul îndreptățit.

Daca nu sunt statele de plata semnate, ce contraventie se risca?
Multumesc
NIcio contraventie ... singura sanctiune este promovarea unei actiuni in instanta pentru neplata salariului , intrucat angajatorul nu face dovada platii salariului ...
Art. 166. [data, modalitatile si formele platii salariului]
(1) Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
(3) Plata in natura a unei parti din salariu, in conditiile stabilite la art. 165, este posibila numai daca este prevazuta expres in contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul individual de munca.
(4) Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Angajatorii care nu platesc salariile la data stabilita in contractul individual de munca sunt amendati de catre inspectorii din cadrul Inspectiei Muncii. Acestia aplica amenzi cuprinse intre 3.000 si 10.000 de lei si obliga angajatorii la plata salariilor restante ! (in urma reclamatilor salariatilor )

dar :"Conducerea SC Plastico SA din Sfantu Gheorghe, reprezentata prin directorul general ing. Imreh Etele, a fost sanctionata contraventional pentru neplata la timp a drepturilor salariale catre angajatii sai si pentru alte nereguli. Sanctiunea a venit in urma unor controale al ITM Covasna din lunile martie-aprilie urmare a unor sesizari depuse de catre un angajat al companiei." alt caz:"ITM Gorj s-a deplasat la sediul societăţii târgujiene, pentru a verifica condiţiile de muncă, conducerea Rostramo alegându-se cu o amendă de 10.000 de lei pentru neplata salariilor şi nerespectarea securităţii şi sănătăţii în muncă. "
afaceriiolden, utilizator
ITM-ul nu poate obliga pe angajator .. singura autoritate in stat care obliga este instanta de judecata ...

p.s.
Daca citati un articol postat pe iNTERNET , macar citati-l corect si indicati sursa de informare ... amenzile date nu au fost pentru neplata salariilor, ci pentru ca in urma unui control anterior s-a trasat un plan de masuri care nu a fost dus la indeplinire ... citez : „A fost aplicată o sancţiune contravenţională de 10.000 de lei, având în vedere că nu au măsurile trasate în urma controalelor anterioare nu au fost duse la îndeplinire....”
freeelis a scris:

ITM-ul nu poate obliga pe angajator .. singura autoritate in stat care obliga este instanta de judecata ...

p.s.
Daca citati un articol postat pe iNTERNET , macar citati-l corect si indicati sursa de informare ... amenzile date nu au fost pentru neplata salariilor, ci pentru ca in urma unui control anterior s-a trasat un plan de masuri care nu a fost dus la indeplinire ... citez : „A fost aplicată o sancţiune contravenţională de 10.000 de lei, având în vedere că nu au măsurile trasate în urma controalelor anterioare nu au fost duse la îndeplinire....”

sunt OBLIGATA sa citez sursa ?!! nu va inteleg! care e problema? "Conducerea SC Plastico SA din Sfantu Gheorghe, reprezentata prin directorul general ing. Imreh Etele, a fost sanctionata contraventional pentru neplata la timp a drepturilor salariale catre angajatii sai si pentru alte nereguli. Sanctiunea a venit in urma unor controale al ITM Covasna din lunile martie-aprilie urmare a unor sesizari depuse de catre un angajat al companiei."

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

am CITAT ceva PUBLIC nicidecum o interpretare .NU inteleg reactia cu SURSA parca m ati lovit in cap! NU INTELEG !
afaceriiolden, utilizator
:offtopic:
Cititi Regulamentul de postare pe acest Forum si o sa vedeti unde este problema ...