avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut

Am imprumutat acum un an de zile o suma de bani. Am facut o hartie de mana in care am semnat atat eu cat si partea care a primit banii. Termenul de restituire a banilor a trecut si persoana imprumutata nu vrea sa-mi innapoieze banii.
Ce solutii am pt recuperarea banilor.

Multumesc celor care imi vor raspunde sau imi vor indica unde sa gasesc un raspuns.
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 20:35, 8 Octombrie 2008
ai avut si un martor? sau doar tu cu aceea persoana?
Un martor nu e suficient. Trebuie trei. Doi depun mărturie, iar al treilea tranşează litigiul în caz de paritate. =D>

Lăsînd gluma la o parte: îl puneţi în întîrziere, apoi vă adresaţi instanţei, iar hotărîrea instanţei o puneţi în executare prin intermediul executorului judecătoresc. Asta dacă instanţa vă va da cîştig de cauză.

Primul pas ar trebui să fie făcut spre un birou de avocatură.

Mai sper că nu au trecut mai mult de trei ani de la data la care trebuia să vă restituie suma.

Liviu S.Bordaş

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani dati fara acte legale daniela_b daniela_b am imprumutat in luna septembrie o cunostinta cu 1500 ron si 350 E,si ma tot amana cu returnarea sumei,mentionez ca nu am facut nici un act oficial si nici ... (vezi toată discuția)
Cum sa recuperez banii dati cu imprumut? popob popob buna ziua! sora mamei mele obisnuieste sa-si imprumute nepotii cu bani, fara acte dar cu martori. inca din 2006 i-a dat 1.000dolari unui nepot care tot amana ... (vezi toată discuția)
Actiune in raspundere contractuala, contestatie in anulare diana_2012 diana_2012 Trei \\"prieteni\\" X, Y, Z asociati si angajati intr-o firma XYZ imprumuta in anul 2007 o suma mare de bani de la S si ii depun in contul firmei in prezenta ... (vezi toată discuția)