Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut

Am imprumutat acum un an de zile o suma de bani. Am facut o hartie de mana in care am semnat atat eu cat si partea care a primit banii. Termenul de restituire a banilor a trecut si persoana imprumutata nu vrea sa-mi innapoieze banii.
Ce solutii am pt recuperarea banilor.

Multumesc celor care imi vor raspunde sau imi vor indica unde sa gasesc un raspuns.
ai avut si un martor? sau doar tu cu aceea persoana?
Un martor nu e suficient. Trebuie trei. Doi depun mărturie, iar al treilea tranşează litigiul în caz de paritate. =D>

Lăsînd gluma la o parte: îl puneţi în întîrziere, apoi vă adresaţi instanţei, iar hotărîrea instanţei o puneţi în executare prin intermediul executorului judecătoresc. Asta dacă instanţa vă va da cîştig de cauză.

Primul pas ar trebui să fie făcut spre un birou de avocatură.

Mai sper că nu au trecut mai mult de trei ani de la data la care trebuia să vă restituie suma.

Liviu S.Bordaş