avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa cumparata pe legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa cumparata pe legea 112

1. as vrea sa stiu daca o casa cumparata de la stat acum 2 ani, se mai poate vinde in vre-un fel.
2. statul are voie sa demoleze casele achizitionate pe legea 112 in care locuiesc oameni?
Cel mai recent răspuns: ContSters103772 , utilizator 13:00, 4 Decembrie 2011
La data intrarii in vigoare a Noului Cod Civil a fost abrogat art.9 alin.8 din Legea nr.112/1995, care interzicea instrainarea imobilelor cumparate in baza acestei legi inlauntrul unui termen de 10 ani de la data cumpararii.
Prin urmare, apartamentele cumparate in baza Legii nr.112/1995 pot fi instrainate indiferent de durata de timp scursa de la dobandirea acestora.
Statul nu are dreptul sa demoleze imobilele care nu se afla in patrimoniul sau, decat daca in prealabil s-a parcurs procedura exproprierii, acordandu-se proprietarilor o justa despagubire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantie pentru ipoteca imobil dobandit legea 112 ancama ancama Buna ziua, Am cumparat un imobil care initial a fost dobandit prin legea 112/1995. Ma intereseaza sa stiu daca pot garanta un imprumut ipotecar cu aceasta ... (vezi toată discuția)
Legea 10 - speta incurcata ContSters112731 ContSters112731 buna seara! Va aduc la cunostinta urmatoarea speta, in speranta ca poate vedeti lucrurile mai clar. Prin anii \'60, Popescu cumpara de la Ionescu un teren ... (vezi toată discuția)
Expropriere in 1970 si 2006 crespo crespo Va rog frumos, care este diferenta intre exproprierea din anii "50 si exproprierea din 2006?!...daca sunt expropriat in 2006 pentru constructia de ... (vezi toată discuția)