Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa cumparata pe legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa cumparata pe legea 112

1. as vrea sa stiu daca o casa cumparata de la stat acum 2 ani, se mai poate vinde in vre-un fel.
2. statul are voie sa demoleze casele achizitionate pe legea 112 in care locuiesc oameni?
La data intrarii in vigoare a Noului Cod Civil a fost abrogat art.9 alin.8 din Legea nr.112/1995, care interzicea instrainarea imobilelor cumparate in baza acestei legi inlauntrul unui termen de 10 ani de la data cumpararii.
Prin urmare, apartamentele cumparate in baza Legii nr.112/1995 pot fi instrainate indiferent de durata de timp scursa de la dobandirea acestora.
Statul nu are dreptul sa demoleze imobilele care nu se afla in patrimoniul sau, decat daca in prealabil s-a parcurs procedura exproprierii, acordandu-se proprietarilor o justa despagubire.