avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... garantie pentru ipoteca imobil dobandit legea 112
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

garantie pentru ipoteca imobil dobandit legea 112

Buna ziua,

Am cumparat un imobil care initial a fost dobandit prin legea 112/1995.
Ma intereseaza sa stiu daca pot garanta un imprumut ipotecar cu aceasta casa. Am depus un extras de carte funciara si banca a respins aceasta garantie, pe motiv ca a fost dobandit initial prin legea 112 si ca reprezinta un risc sa accepte aceasta garantie.Mentionez ca am o copie dupa o decizie a Consiliului popular, in care se precizeaza ca primul proprietarul a cerut trecerea in patriminiul statului a acestui imobil si ca a fost despagubit.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ancama , utilizator 17:31, 10 Decembrie 2011
Pentru imobilele dobândite în temeiul legii nr.112/1995 a fost instituită o interdicţie legală de înstrăinare şi grevare de 10 ani de la data încheierii actului.Nu ştiu când aţi încheiat dumneavoatră acest act.Prin legea nr.71/2011 de punere în aplicare a noulului cod civil au fost aboragate aceste prevederi.
Am dobandit imobilul anul acesta. Primul proprietar a fost despagubit in 1988, in 1997 a fost cumparat de la Comprest, in 2008 s-a schimbat din nou proprietarul, iar in 2011 am cumparat eu. Eu nu inteleg la ce riscuri se refera banca, din moment ce primul proprietar a fost despagubit, deci nu ar mai avea ce sa ceara de la statul roman. Primul proprietar era sas si a facut pe vremea aceea cerere de trecere a imobilului in patrimoniul statului si a fost despagubit pentru el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare casa cumparata pe legea 112 patrysib patrysib 1. as vrea sa stiu daca o casa cumparata de la stat acum 2 ani, se mai poate vinde in vre-un fel. 2. statul are voie sa demoleze casele achizitionate pe ... (vezi toată discuția)
Garantie ipotecara rjakab rjakab Am cumparat in 1998 imobilul in care am fost chirias, cu legea 112/1995. Este situat intr-o zona centrala istorica, fiind in patrimoniu. Eu si cu sotul meu am ... (vezi toată discuția)
Se incalca principiul inalienabilitatii? ContSters14151 ContSters14151 X, in calitate de chirias al imobilului din 1980, se hotaraste sa cumpere locuinta conform art.9 din legea 112/1995, contractul de vanzare-cumparare fiind ... (vezi toată discuția)