Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza contabila
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza contabila

Buna seara,
Intr-un dosar penal format ca urmare a formularii plangerii penale pentru nerespectarea hotararii judecatoresti pe litigiu de munca in faza in care angajatorul a fost pus sub invinuire la organele de cercetare a trebuit sa ma constitui parte civila in dosar si sa ma declar parte vatamata. A trebuit sa dau o suma pentru prejudiciul cauzat de catre angajator.Invinuitul (angajatorul) a contestat suma depusa de mine la dosar si a cerut realizarea unei expertize contabile.
Ce implica o expertiza contabila in acest caz?
Angajatorul nu si-a respectat obligatia data prin hotararea judecatoresca sa dispuna reintegrarea mea in munca si sa-mi achite drepturile salariale castigate in instanta cat si sa achite suma datorata la bugetul de stat.
Cu stima
Daca inteleg bine ati fost parte vatamata si v-ati constituit parte civila in dosar.
Expertiza contabila este binevenita, scopul ei este sa faca lumina in evidentele financiar-fiscale ale angajatorului. Tot asa, expertiza contabila ar putea constitui un mijloc de proba concludent si pertinent in favoarea Dvs.
Da , sunt partea vatamata si parte civila in dosar.
Care ar putea fi obiectivele unei expertize contabile intr-o astfel de situatie?
Cu stima
Depinde care este obiectul litigiului.

Daca de exemplu, este vorba de drepturi salariale neachitate si angajatorul sustine ca v-a dat banii, obiectivele expertizei ar putea fi:
Precizati, daca s-au achitat drepturile salariale in perioada x-y si in ce cuantum
sau
Precizati care este cuantumul salarial neachitat, la zi, actualizat cu rata inflatiei etc
Sunt doar niste exemple ... insa depinde de situatia dvoastra
ContSters230435, utilizator
Angajatorul nu mi-a dat salariile castigate pe instanta in litigiu de munca.
Cu stima
Obiectiv expetiza:

Precizati care este cuantumul salarial neachitat pana la data de xxxxxx, actualizat la zi cu rata inflatiei