Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE CRESTEREA COPILULUI PANA LA 2 ANI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE CRESTEREA COPILULUI PANA LA 2 ANI

Buna ziua.Am o intrebare la care nu stiu unde as putea gasi raspuns.Este adevarat ca daca ai deja 3 nasteri nu mai beneficiezi de concediu de crestere a celui de-al 4-lea copil?As dori sa stiu in ce lege trebuie sa caut.Va multumesc din suflet pentru ajutor.O zi cat mai placuta tuturor.
Ultima nastere a avut loc pe 3-12-2002 si mentionez ca doar pentru aceasta am beneficiat de concediu de crestere copil. Va multumesc din suflet pentru atentia acordata.
Beneficiati de indemnizatia pentru CCC , intrucat nasterile survenite inainte de 01.01.2006 nu se iau in considerare ...

Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa aveti realizate timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit ... daca nu indepliniti aceasta conditie, atunci tatal copilului poate intra in CCC ... in acest caz, c.i.m. se va suspenda in baza art.51 alin.1 lit.a C.mun.