avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna ziua .A si dori sa stiu daca actiunea de divort intentata de sotia mea poate fi respinsa de catre instanta.SPUN acest lucru ptr faptul ca ea a inaintat aceasta actiune din ambitie ,singurul adevar din motivarea cererii de divort fiind acela ca recunoaste ca a avut o relatie extraconjugala(a avut o rel cu un barbat cu 30 de ani mai mare decit ea ,acesta tot din ambitie a divortat de sotia lui dupa 35 de ani de casatorie ,avind copii si nepoti ,oameni care au avut o viata frumoasa pina cind cei doi s au intilnit).Eu nu sunt de acord cu divortul ,noi ducind o viata normala de familie(mergem impreuna la evenimente mondene,locuim impreuna ,dormim impreuna ...).La prima infatisare pe care am avut o in fata instantei la cererea avocatului ei ,nu a vrut sa numeasca martori ,ptr ca stie ca nimeni nu va depune marturie mincinoasa.EU pot sa dovedesc prin marturia familiei ei,cu care am o relatie buna ,ca am avut un comportament normal si civilizat si dupa ce am aflat de rel ei,investind in continuare in renovarea locuintei ei prprietate personala ,dobindita prin mostenire(citeva sute de milioane -bani vechi).Am iertat o dar totusi vrea sa divorteze spunind ,,vreau sa fiu libera ,sa fac ce vreau"(asta dupa 10 ani de convetuire impreuna si ultimii 2 ani casatoriti legitim)
DATI MI UN SFAT
multumesc adrian
Cel mai recent răspuns: iugaadrian , utilizator 11:52, 8 Decembrie 2011
multumesc de raspuns si de sfat.Voi incerca ,dar fiind o fire incapatinata (o data ce si a pus ceva in gind vrea sa l duca la sfirsit ),incerc sa o las sa se linisteasca si poate numai timpul va rezolva.AM intrat pe forum nu de teama de a o pierde ci mai de graba dorinta de a o intelege .PTR mine este de neinteles cum doi oameni care duc o viata normala din toate punctele de vedere (fara cearta ,fara reprosuri ,mergind impreuna la manifestari mondene) si totusi unul din ambitie vrea sa se desparta.Intradevar mai exista presiuni cred din partea unei persoane (cea care si a pierdut familia divortind si acum se vede neglijata).ASTEPT cu mare interes sfaturile dvs
adrian

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infidelitate dorel_cri dorel_cri ce se poate face in mod legal si juridic impotriva unei persoane care intra in viata privata a unei familii incercind sa o distruga, determinind ca una din ... (vezi toată discuția)
Intrebare legata de divort konstantynus konstantynus Am o problema in \"familie\"....sotia vrea sa plece cu fetita (1an)de acasa la parintii ei neavand nici un venit, eu sunt in concediu pt cresterea copilului ... (vezi toată discuția)
Vreau sa divortez de sotia mea adriant84 adriant84 Buna ziua Ma numesc Adrian si am 31 de ani. In august 2015 m-am casatorit cu sotia meacare avea deja un copil.Am acceptat-o asa.Are un suflet foarte bun dar ... (vezi toată discuția)