Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Penalizari intarziere pt neplata la termen a chiriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Penalizari intarziere pt neplata la termen a chiriei

pentru un contract de inchiriere cu serviciul public a fondului locativ care nu si-a platit chiria lunara la termen se percep penalizari de 0.5% asupra sumei datorate pentru fiecre zi de intarziere incepand cu prima zi care urmeaza celei in care suma a devenit exigibila fara ca majorarea sa poata depasi totalul chiriei restante. Care este modalitatea de stingere a datoriilor respectiv chirie + penalitati de intarziere ?????????????????
Le stingeti prin plata lor.
Daca nu este prevazut in contract in mod expres, puteti plati mai intai chiria si apoi penalitatile.