Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract locatiune persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract locatiune persoana juridica

In ce conditii(regimul fiscal aplicabil) o persoana juridica poate inchiria o parte dintr-un imobil unei alte persoane juridice? De asemenea, contractul de locatiune poate contine o clauza prin care locatorul sa denunte unilateral contractul?
Din punct de vedere legal nu exista nici o schimbare a conditiilor de fond si de forma, iar fiscal sunt aplicabile normele obisnuite de declarare a contractului de locatiune incheiat.
Art 1816 alin 1 din NCC precizeaza ca daca locatiunea a fost facuta fara determinarea duratei, oricare dintre parti poate denunta contractul prin notificare. Din asta deduc ca denuntarea unilaterala este posibila.

In ce priveste regimul fiscal- se declara contractul la fisc; se factureaza lunar chirii care contin TVA; veniturile realizate din inchiriere sunt impozabile ca orice alte venituri?