Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de vanzare dupa deces de un parinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de vanzare dupa deces de un parinte

Tatal meu a decedat ;;mama si fratele meu santem mostenitorii a doua prorietati imobiliare..
As vrea sa stiu daca mama noastra are dreptul sa vanda fara acordul nostru?
Nu, nu poate vinde fara acordul vostru. Nu poate face nimic fara acordul vostru. Asa ca stai linistita.
Nu-i chiar asa. Dupa ce obtineti certificat de mostenitor, unde se atesta cota fiecaruia din bunurile mostenite, fiecare mostenitor poate vinde singur cota sa parte din bunurile respective. Niciunul nu poate vinde bunul intreg, ci numai cat ii apartine.
In primul rand trebuie scos certificat de mostenitor ,care atesta cota parte a fiecaruia,toti fiind in indiviziune.Ar fi posibil ca ea sa-si vanda cota parte ce-i revine,insă dacă imobilele nu sunt partajabile în natură nu prea va găsi un notar care să încheie vânzarea cumpărarea, fiind necesară expertiză.
Soluţia ar fi să se facă partajul succesoral şi ieşirea din indiviziune fie la un notar, fie în instanţă.