Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Depasirea termenului de 6 luni - contencios ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Depasirea termenului de 6 luni - contencios administrativ

Am indeplinit procedura prealabila ptr. a deschide o actiune in contencios ad-tiv, in vederea recunoasterii unui drept, insa am depasit termenul de 6 luni de introducere a actiunii - prev. de art. 11 alin. 1 din Lg. 554/2004.
In situatia mea, nu cred ca ma pot folosi de prevederile art. 11 alin. 2 din acelasi act normativ, referitor la introducerea actiunii pana la 1 an ptr. motive temeinice, asa incat, ori la instanta de fond (in cazul de fata CA) ori la instanta de recurs (ICCJ) se va invoca de catre cealalta parte ca actiunea este tardiva si in final se va respinge. Practic, nu am ce motiv temeinic sa invoc ptr. a putea beneficia de prev. art. 11 alin. 2 din Lg. 554/2004 astfel incat actiunea sa fie admisa.
Precizez ca, in cazul altor persoane (insa cu indeplinirea procedurii prealabile si introducerea actiunii in termenul prev. de art. 11 alin. 1) ICCJ s-a pronuntat in favoarea celor care au fost in situatia mea, spetele fiind identice.
In aceste conditii, ce pot sa fac ptr. a obliga autoritatea sa-mi recunoasca un drept si sa emita un act in acest sens (acelasi drept ptr. care ICCJ s-a pronuntat in cazul altor persoane).
Multumesc!
sunteti decazut din termen, nu se mai poate face nimic.
Multumesc de raspuns! .... Desi nu prea ma avantajeaza.
Totusi, daca reiau procedura prealabila, pot avea sanse in ceea ce priveste admisibilitatea actiunii?
Multumesc!