avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract colectiv de munca

Buna ziua,
Printr-un act aditional la un contract colectiv de munca, in conformitate cu legea nr. 130 din 1996 republicata, contractul colectiv de munca din institutie s-a modificat si s-a completat astfel:
Se modifica art. nr. ..... din Contractul colectiv de munca ce va avea urmatorul continut:
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege.

In articolul vechi erau mentionate ca si compensatii 3 salarii medii pe economie.
Acum acest articol a fost modificat dupa cum am scris mai sus, adica nu mai apar cele 3 salarii medii.
Intrebarea mea este: la care lege se face referire cand se mentioneaza de
compensatii in conditiile prevazute de lege
si despre ce compensatii este vorba?
Va multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: lalar , utilizator 09:52, 28 Decembrie 2011
La contractul colectiv de munca la nivel national, care nu mai exista...
1. Nu se poate face referire la un act care nu mai este in vigoare .... prevedere din CCM la care va referiti este o copie fidela a art.67 C.mun.

2. Compensatii = salarii compensatorii , care se pot acorda numai daca exista o astfel de prevedere in ccm aplicabil angajatorului, in reg.intern al acestuia sau in c.i.m.
In lipsa unor asfel de prevederi va fi foarte greu de obtinut salarii compensatorii.
Va multumesc pentru informatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar compensator adiloi adiloi Buna ziua, Am si eu o intrebare. Prin decizia patronilor s-a decis ca trebuie sa imi desfinteze postul, si asa ca mi-au desfacut contractul de munca, mi s-a ... (vezi toată discuția)
Pantron care refuza plata 1 salariu compensator castigat de angajat in instanta brezan brezan Am fost disponibilizata in luna iuli 2009 cf. Art 65. din Codul Muncii. Am dat in judecata angajatorul pt. plata unui salariu compensator in cf. cu: 1. Art.8 ... (vezi toată discuția)
Concedierea art 65 aliniatul 1 desființarea locului de muncă AdevarulALways AdevarulALways Buna ziua, Am lucrat mai bine de 7 ani intr-o firma in Arad. Acum pe fundalul crizei CoVID19, angajatorul mi-a comunicat in scris ca ma concediaza pe baza ... (vezi toată discuția)