Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract colectiv de munca

Buna ziua,
Printr-un act aditional la un contract colectiv de munca, in conformitate cu legea nr. 130 din 1996 republicata, contractul colectiv de munca din institutie s-a modificat si s-a completat astfel:
Se modifica art. nr. ..... din Contractul colectiv de munca ce va avea urmatorul continut:
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege.

In articolul vechi erau mentionate ca si compensatii 3 salarii medii pe economie.
Acum acest articol a fost modificat dupa cum am scris mai sus, adica nu mai apar cele 3 salarii medii.
Intrebarea mea este: la care lege se face referire cand se mentioneaza de
compensatii in conditiile prevazute de lege
si despre ce compensatii este vorba?
Va multumesc pentru ajutor.
La contractul colectiv de munca la nivel national, care nu mai exista...
1. Nu se poate face referire la un act care nu mai este in vigoare .... prevedere din CCM la care va referiti este o copie fidela a art.67 C.mun.

2. Compensatii = salarii compensatorii , care se pot acorda numai daca exista o astfel de prevedere in ccm aplicabil angajatorului, in reg.intern al acestuia sau in c.i.m.
In lipsa unor asfel de prevederi va fi foarte greu de obtinut salarii compensatorii.
Va multumesc pentru informatii.