avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... AMENDA NEPLATITA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

AMENDA NEPLATITA

Buna ziua.As vrea sa stiu daca atunci cand se procedeaza la oprirea din salariu,pentru plata unei amenzi, este normal ca cei de la Fisc sa-ti opreasca opreasca toti banii o data,chiar daca aceasta depaseste salariul lunar . practic m-au lasat fara mijloace de subsitenta ,ba chiar si datoare pe luna viitoare.Ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: stefaniam , utilizator 19:36, 7 Decembrie 2011
nu este normal ..puteti depune contestatie...;)
Poprirea pe salariu o face angajatorul in baza somatiei venite de la Fisc.
Deci, teoretic, angajatorul este de vina.
Nu se poate popri decat 1/3 din salariu in cazul unei singure popriri.
unde ar trebui sa depun contestatia ?
daca suma a fost deja retinuta ,cum va pot recupera din banii opriti in plus ?cui trebuie sa ma adresez ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adresa de infintare a popririi Darie C Darie C Buna ziua, Am primit la adresa firme-i o \"adresa de infiintare a popririi\" pt doi angajati - pt neplata unor amenzi din trecut. Ce trebuie sa fac eu ca ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu emma-hart emma-hart buna ziua, am mai multe popriri pe salariu, de la 2 banci mai exact, ce ar insuma 50 % din salariu, dar sunt unica intretinatoare de familie, am 3 copii mici, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! ma poate ajuta cineva cu un sfat? ce pot face cu poprirea? robert1972 robert1972 lucrez cu carte de munca.....dar 1/3 din salariul net este oprit de executor......am incercat sa cer un angajament de plata mai mic....dar nu am gasit ... (vezi toată discuția)