Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand putem depune actele la somaj si care sunt acelea?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand putem depune actele la somaj si care sunt acelea?

Va rog informati-ma , daca incetam activitatea de la jumatatea luni, nu beneficiem de somaj numai de luna urmatoare ?Adica numai dupa sarbatori, putem depune actele necesare si care sint acestea ?
Daca actele se depun in termen de 10 zile de la incetarea contractului veti beneficia de somaj de la data incetarii contractului. Dupa acest termen beneficiati de drepturi de la data depunerii cererii/dosarului/actelor.
Multumesc de informare. Dar daca fortam mina angajatorului , ne va pune sa cerem noi desfacerea contractului? depunerea dosarului acum de sarbatori va fi cam greoaie. angajatorul este cel care nu ne poate da de lucru .

Nu puteti "forta mana angajatorului". El va decide necesitatea si momentul restrangerii activitatii si desfiintarii unor posturi. Daca veti solicita dv. incetarea, contractul va fi desfacut cu art. 55 lut. b - acordul partilor, art. ce nu va da dreptul la somaj.