Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit restant pentru teren agricol sotie veteran ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit restant pentru teren agricol sotie veteran razboi

La ridicarea titlului de proprietate in 2000 s-au depus actele de veteran de razboi(sotie de veteran). la Primaria Sanpetru.In 2011 am fost informati ca avem de plata suma de 3900 lei impozit si penalizari pentru perioada 2010 -2011 pentru o suprafata de 8,05 ha.Ei au afirmat ca nu stiau ca persoana este veteran de razboi si ca adeverinta de veteran trebuia trimisa anual.I-am rugat sa faca recalcularea impozitului;Impozitul retransmis a fost scazut nesemnificativ -respectiv voi avea de plata suma de 3830 lei.
Cum se poate proceda pentru a mi se calcula corect impozitul ?
Daca voi plati integral impozitul restant pana la sfarsitul acestui an pot fi scutita partial de penalizari?
Daca platiti pana la sfarsitul acestui an veti fi scutita de 50% din majorarile de intarziere numai pentru acele debite care aveau termen scadent mai mic decat 31.08.2011.
Sa va duceti la primarie si sa faceti o cerere de acordare a facilitatii prevazute de Ordinul 259/2.842 publicat in M.Of 838/25.11.2011 si prin acea cerere sa solicitati si "o situatie a obligatiilor fiscale de plata eligibile care urmeaza a fi stinse precum si a celor care intra sub incidenta facilitatii acordate" .