Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Proaspat Licentiat in Drept ... "no money=no job" ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Proaspat Licentiat in Drept ... "no money=no job" ?

Buna ziua ... sunt noua pe forum ... in cazul in care voi face ceva greseli rog moderatorii sa fie indulgenti,recunosc nu m-am "documentat" foarte bine in ceea ce priveste regulamentul.
Din vara voi fi o proaspata absolventa a Facultatii de Drept,si de ceva timp ma "bantuie" o intrebare.Termin facultatea si ce ma asteapta?Ce fac?Sunt sigura ca sunt multi tineri in situatia mea.
Ma intalnesc cu cunostinte care ma intreaba ce facultate termin,iar cand raspund ca termin Dreptu observ pe chipul lor asa o dezamagire totala ,in ideea "asta nu stie ca n-are cum sa intre in breasla fara bani ...?" .Mi-am dorit sa urmez aceasta facultate inca din clasa a VII a,e drept motivul care m-a determinat nu este tocmai cel mai placut,parintii mei au divortat si atunci am fost nevoita sa fac cunostinta cu sala de judecata,m-a fascinat ce se intampla acolo,si s-a trezit in mine spiritul justitiar si mi-am zis "eu o sa fiu avocat":P
Am intrat fara probleme la Drept,nu mi-am platit nici un examen(da ... mai exista si oameni care in sesiune stau cu tona de cafea invatandu-l pe Beleiu...) nu am avut niciodata o restanta,si nu pentru faptul ca as fi tocilara da pur si simplu imi placea foarte mult ceea ce fac,acumulez informatii noi,care din pmdv sunt foarte interesante.
In vara e licenta,nu-mi fac pb ca o iau sau n-o iau,pb mare vine dupa examen ... iau diploma si ce fac?Incotro o iau?:((:((:(( Pana acum am tot incercat sa ma angajez,da m-am lovit de aceeasi placa "nu primim studenti,vino cu licenta si cu vre-o 3 ani de experienta si vorbim".
Prima varianta ar fi sa caut o firma care are nevoie de un jurist,da cine are nevoie de un jurist stagiar cand in toate anunturile se cere experienta de minim 3 ani?Sa presupunem ca as gasii o firma,m-as angaja,m-as inscrie si la Ccj,as primii un indrumator care n-ar avea pretentia sa-i umplu vistieria cu banii pe care nu-i am,as da examenu de definitivat dupa 2 ani si as ramane sa lucrez in firma respectiva ca definitiv.Si mai departe?Ce sanse as avea sa intru in Barou?Sau ce sanse as avea sa intru in magistratura?Toate acestea fara bani,fara pliculetze si fara pile.
A doua varianta ar fi ca imediat dupa licenta sa dau examenul de primire in profesia de avocat sau examen de barou dupa cate stiu eu ca se numeste.Fara sa par ipocrita sau lipsita de modestie pot spune ca nu mi-e teama de acel examen... pb incepe cand ma trezesc in barou fara "maestru" ... se vehiculeaza niste sume fantastice ... 10000euro sau 15000euro pt a te "indruma" timp de 2 ani ... nu-i am,si daca as avea acei bani nu as fi foarte fericita sa-i dau ... nici rude in domeniu nu am ... din cate-am observat la practica prin barouri sunt generatii intregi de care nu mai ai loc,strabunicul ,bunicul,tatal,fiul,copilul,nepotul,stranepotul...etc... so ... ce sanse sunt sa gasesti maestru fara sa dai pliculetzu magic?
A treia varianta ar fi sa ma inscriu la INM,unde am inteles ca fara o suma frumusica nu intrii,poti tu sa inveti pana-ti ies ochisorii din cap,degeaba,no maney no job.
Iar a patra varianta ar fi,daca n-ai resurse de la "mami si tati" sau de la vre-un "sponsor de 50 ani", sa-ti pui diploma in frunte si sa mergi in piata sa vinzi flori,ca acolo nu trebuie sa dai spaga pentru a putea profesa.
Mi-as dorii,sa vina cineva care chiar a intrat pe bune,fara sa dea bani,si sa spuna "Diana,se poate!" .
Eu chiar nu pot sa cred ca toata lumea a umplut contu maestrului,chiar nu se apreciaza deloc omu care invata si-si toceste coatele pe bancile facultatii?
Sper ca nu v-am deranjat prea tare cu mesajul meu,poate imi lumineaza si mie cineva gandirea si ma face sa cred ca "nu-i dracu atat de negru".
Va multumesc.
Diana.
Pai un interviu serios in avocatura are 3 etape de regula: prima intalnire, care e cel mai lejer, test scris si apoi intalnirea de negociere.
Andreea Lisievici a scris:

adelaida_07 a scris:
Dar a spune ca nu se cer bani stagiarilor si ca doar sperietura te incurca in accesul in profesie este prea mult zis. Se mai cer inca bani si asta este o realitate.

Din nou, de unde stii atat de sigur? Nu spun ca nu ai dreptate, dar daca nu aduci alt argument decat ca asta e parerea ta (care nici nu e argument de fapt), concluzia ta nu poate fi catalogata decat ca exagerata. Mai mult nici nu am ce sa comentez.

Eu nu vorbesc doar sa ma aflu in treaba si emit pareri despre lucruri pe care nu le cunosc. Cam ce argument ar trebui sa aduc afirmatiei ca mai sunt inca avocati care primesc bani de la viitorii stagiari? Nu am afirmat niciodata ca " TOTI" avocatii iau bani, departe de mine acest gand ......................
Nu am nici cea mai mica intentie sa sperii pe nimeni si nici sa spun ca fara bani nu se poate ajunge avocat, am spus doar ca zvonurile nu sunt 100% false.
Care este argumentul dvs. ca in prezent nici un avocat nu mai ia bani de la stagiari ?
Nici eu nu am spus toti, ci doar cei la care am incercat eu si fostii colegi de grupa din facultate cu care am pastrat legatura. Nu am niciun fost coleg de facultate care sa fi vrut sa intre in avocatura si sa fie nevoit sa plateasca pentru asta si in plus stiu foarte bine procesul de selectie DE ACUM al avocatilor in cel putin 4 societati de avocati - nicaieri nu e implicata vreo plata a candidatului, asta e argumentul meu. Intrebam de ce esti atat de sigura pentru ca in mesajele de mai sus ai vorbit numai de situatia in care ai fost tu cand ai terminat facultatea si ma intrebam daca ai incercat si mai recent. Adica e una sa vorbesti de o experienta de acum cativa ani, si alta sa stii (pe pielea ta) ce e acum. Atata tot.
Nu mai este cazul sa caut in prezent un maestru, cunosc insa persoane care si in prezent au aceasta problema. Avocatii care mi-au cerut mie bani cu multi ani in urma mai cer si acum , nu am vrut sa scriu chiar negru pe alb acest lucru...... am privit cu dezgust intotdeauna acest aspect al unor astfel de persoane, dar probabil ca si ei au platit bani la randul lor si cred ca asa se este bine sa faca .................. sau au alta motivatie.
diana.m. a scris:

Buna ziua ... sunt noua pe forum ... in cazul in care voi face ceva greseli rog moderatorii sa fie indulgenti,recunosc nu m-am "documentat" foarte bine in ceea ce priveste regulamentul.
Din vara voi fi o proaspata absolventa a Facultatii de Drept,si de ceva timp ma "bantuie" o intrebare.Termin facultatea si ce ma asteapta?Ce fac?Sunt sigura ca sunt multi tineri in situatia mea.
Ma intalnesc cu cunostinte care ma intreaba ce facultate termin,iar cand raspund ca termin Dreptu observ pe chipul lor asa o dezamagire totala ,in ideea "asta nu stie ca n-are cum sa intre in breasla fara bani ...?" .Mi-am dorit sa urmez aceasta facultate inca din clasa a VII a,e drept motivul care m-a determinat nu este tocmai cel mai placut,parintii mei au divortat si atunci am fost nevoita sa fac cunostinta cu sala de judecata,m-a fascinat ce se intampla acolo,si s-a trezit in mine spiritul justitiar si mi-am zis "eu o sa fiu avocat":P
Am intrat fara probleme la Drept,nu mi-am platit nici un examen(da ... mai exista si oameni care in sesiune stau cu tona de cafea invatandu-l pe Beleiu...) nu am avut niciodata o restanta,si nu pentru faptul ca as fi tocilara da pur si simplu imi placea foarte mult ceea ce fac,acumulez informatii noi,care din pmdv sunt foarte interesante.
In vara e licenta,nu-mi fac pb ca o iau sau n-o iau,pb mare vine dupa examen ... iau diploma si ce fac?Incotro o iau?:((:((:(( Pana acum am tot incercat sa ma angajez,da m-am lovit de aceeasi placa "nu primim studenti,vino cu licenta si cu vre-o 3 ani de experienta si vorbim".
Prima varianta ar fi sa caut o firma care are nevoie de un jurist,da cine are nevoie de un jurist stagiar cand in toate anunturile se cere experienta de minim 3 ani?Sa presupunem ca as gasii o firma,m-as angaja,m-as inscrie si la Ccj,as primii un indrumator care n-ar avea pretentia sa-i umplu vistieria cu banii pe care nu-i am,as da examenu de definitivat dupa 2 ani si as ramane sa lucrez in firma respectiva ca definitiv.Si mai departe?Ce sanse as avea sa intru in Barou?Sau ce sanse as avea sa intru in magistratura?Toate acestea fara bani,fara pliculetze si fara pile.
A doua varianta ar fi ca imediat dupa licenta sa dau examenul de primire in profesia de avocat sau examen de barou dupa cate stiu eu ca se numeste.Fara sa par ipocrita sau lipsita de modestie pot spune ca nu mi-e teama de acel examen... pb incepe cand ma trezesc in barou fara "maestru" ... se vehiculeaza niste sume fantastice ... 10000euro sau 15000euro pt a te "indruma" timp de 2 ani ... nu-i am,si daca as avea acei bani nu as fi foarte fericita sa-i dau ... nici rude in domeniu nu am ... din cate-am observat la practica prin barouri sunt generatii intregi de care nu mai ai loc,strabunicul ,bunicul,tatal,fiul,copilul,nepotul,stranepotul...etc... so ... ce sanse sunt sa gasesti maestru fara sa dai pliculetzu magic?
A treia varianta ar fi sa ma inscriu la INM,unde am inteles ca fara o suma frumusica nu intrii,poti tu sa inveti pana-ti ies ochisorii din cap,degeaba,no maney no job.
Iar a patra varianta ar fi,daca n-ai resurse de la "mami si tati" sau de la vre-un "sponsor de 50 ani", sa-ti pui diploma in frunte si sa mergi in piata sa vinzi flori,ca acolo nu trebuie sa dai spaga pentru a putea profesa.
Mi-as dorii,sa vina cineva care chiar a intrat pe bune,fara sa dea bani,si sa spuna "Diana,se poate!" .
Eu chiar nu pot sa cred ca toata lumea a umplut contu maestrului,chiar nu se apreciaza deloc omu care invata si-si toceste coatele pe bancile facultatii?
Sper ca nu v-am deranjat prea tare cu mesajul meu,poate imi lumineaza si mie cineva gandirea si ma face sa cred ca "nu-i dracu atat de negru".
Va multumesc.
Diana.

Chiar nu-i dracu atat de negru, crede-ma pe cuvantB-) sunt atatea firme de avocatura(cel putin in Bucuresti)care angajeaza studenti si proaspat absolveti(ce-i drept,la inceput faci mai mult munca de secretariat).cred ca tb sa ai note decente si sa faci o impresie buna la interviu. am prieteni care s-au angajat ,nu erau tocmai sclipitori,dar nu s-a pus pb niciodata sa dea bani. in ceea ce priveste inm-ul,iar DE CE DOAMNE IARTA,crezi ca se intra pe pile si bani?pot sa te asigur din nou,ca poti intra chiar dupa ce tremini facultatea, fara sa ai multa practica si cu destule lacune. restu-s vorbe,mai mult pretexte ale celor care n-au reusit. bafta multa anul asta& in continuare sa fii sigura ca atata timp cat ai invatat si ai o baza solida o sa te descurci
amy22, utilizator