Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Proaspat Licentiat in Drept ... "no money=no job" ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Proaspat Licentiat in Drept ... "no money=no job" ?

Buna ziua ... sunt noua pe forum ... in cazul in care voi face ceva greseli rog moderatorii sa fie indulgenti,recunosc nu m-am "documentat" foarte bine in ceea ce priveste regulamentul.
Din vara voi fi o proaspata absolventa a Facultatii de Drept,si de ceva timp ma "bantuie" o intrebare.Termin facultatea si ce ma asteapta?Ce fac?Sunt sigura ca sunt multi tineri in situatia mea.
Ma intalnesc cu cunostinte care ma intreaba ce facultate termin,iar cand raspund ca termin Dreptu observ pe chipul lor asa o dezamagire totala ,in ideea "asta nu stie ca n-are cum sa intre in breasla fara bani ...?" .Mi-am dorit sa urmez aceasta facultate inca din clasa a VII a,e drept motivul care m-a determinat nu este tocmai cel mai placut,parintii mei au divortat si atunci am fost nevoita sa fac cunostinta cu sala de judecata,m-a fascinat ce se intampla acolo,si s-a trezit in mine spiritul justitiar si mi-am zis "eu o sa fiu avocat":P
Am intrat fara probleme la Drept,nu mi-am platit nici un examen(da ... mai exista si oameni care in sesiune stau cu tona de cafea invatandu-l pe Beleiu...) nu am avut niciodata o restanta,si nu pentru faptul ca as fi tocilara da pur si simplu imi placea foarte mult ceea ce fac,acumulez informatii noi,care din pmdv sunt foarte interesante.
In vara e licenta,nu-mi fac pb ca o iau sau n-o iau,pb mare vine dupa examen ... iau diploma si ce fac?Incotro o iau?:((:((:(( Pana acum am tot incercat sa ma angajez,da m-am lovit de aceeasi placa "nu primim studenti,vino cu licenta si cu vre-o 3 ani de experienta si vorbim".
Prima varianta ar fi sa caut o firma care are nevoie de un jurist,da cine are nevoie de un jurist stagiar cand in toate anunturile se cere experienta de minim 3 ani?Sa presupunem ca as gasii o firma,m-as angaja,m-as inscrie si la Ccj,as primii un indrumator care n-ar avea pretentia sa-i umplu vistieria cu banii pe care nu-i am,as da examenu de definitivat dupa 2 ani si as ramane sa lucrez in firma respectiva ca definitiv.Si mai departe?Ce sanse as avea sa intru in Barou?Sau ce sanse as avea sa intru in magistratura?Toate acestea fara bani,fara pliculetze si fara pile.
A doua varianta ar fi ca imediat dupa licenta sa dau examenul de primire in profesia de avocat sau examen de barou dupa cate stiu eu ca se numeste.Fara sa par ipocrita sau lipsita de modestie pot spune ca nu mi-e teama de acel examen... pb incepe cand ma trezesc in barou fara "maestru" ... se vehiculeaza niste sume fantastice ... 10000euro sau 15000euro pt a te "indruma" timp de 2 ani ... nu-i am,si daca as avea acei bani nu as fi foarte fericita sa-i dau ... nici rude in domeniu nu am ... din cate-am observat la practica prin barouri sunt generatii intregi de care nu mai ai loc,strabunicul ,bunicul,tatal,fiul,copilul,nepotul,stranepotul...etc... so ... ce sanse sunt sa gasesti maestru fara sa dai pliculetzu magic?
A treia varianta ar fi sa ma inscriu la INM,unde am inteles ca fara o suma frumusica nu intrii,poti tu sa inveti pana-ti ies ochisorii din cap,degeaba,no maney no job.
Iar a patra varianta ar fi,daca n-ai resurse de la "mami si tati" sau de la vre-un "sponsor de 50 ani", sa-ti pui diploma in frunte si sa mergi in piata sa vinzi flori,ca acolo nu trebuie sa dai spaga pentru a putea profesa.
Mi-as dorii,sa vina cineva care chiar a intrat pe bune,fara sa dea bani,si sa spuna "Diana,se poate!" .
Eu chiar nu pot sa cred ca toata lumea a umplut contu maestrului,chiar nu se apreciaza deloc omu care invata si-si toceste coatele pe bancile facultatii?
Sper ca nu v-am deranjat prea tare cu mesajul meu,poate imi lumineaza si mie cineva gandirea si ma face sa cred ca "nu-i dracu atat de negru".
Va multumesc.
Diana.
Pari foarte convinsa ca si daca ai termina acum facultatea ai pati la fel, si sincer nu inteleg de ce...
Andreea Lisievici a scris:

Pari foarte convinsa ca si daca ai termina acum facultatea ai pati la fel, si sincer nu inteleg de ce...

Nu sunt o pesimista si nici nu spun ca daca acum as fi absolventa lucrurile s-ar intampla fix la fel , am spus ca pe undeva este vorba de noroc.
Dar a spune ca nu se cer bani stagiarilor si ca doar sperietura te incurca in accesul in profesie este prea mult zis. Se mai cer inca bani si asta este o realitate. Ma sunt inca avocati care nu-si platesc stagiarii considerand ca fac un favor acestora ca ii iau ca stagiari....................
Diferenta acum este data de concurenta, sunt mai multi avocati decat erau atunci, sunt mai multi avocati care pot avea stagiari decat erau atunci, in provincie insa sunt si acum destul de putini si inca si mai putini sunt cei care isi creaza cu propria mana concurenta ...............
La inceputul saptamanii am fost la "practica" in cadrul unor procese de Penal,sa vad si eu cum sta treaba cu "infractoru" cum abordezi "detinutu" etc:) Si am intalnit avocati stagiari care pledau pentru cauze pierdute din start(cel putin asa pareau) insa o faceau cu atata convingere si cu atata inversunare incat spuneai ca se lupta pt locul 1 in Cartea Recordurilor.Asta mi-a placut,aveau vlaga in ei,se vedea ca fac cu pasiune meseria lor.N-aveam nici un stres ca dosaru era "din oficiu" si nu era vre-un castig material pentru care sa fie asa inversunati,dar asta din cate am "citit" pe chipul lor chiar era ultimul lucru la care se gandeau.Pe cealalta parte a baricadei se aflau veteranii cu vechime de nu stiu cati ani care de abea scoteau 2-3 cuvinte exceptandu-le pe cele gen "prezent si asistat de avocat x-ulescu"...Acuma ... concluzia judecatoareai la un final de pledoarie a fost ceva de genul "D-nu x-ulescu ... tineretu vine tare din urma ......":) Replica aceasta a facut un zambet sa apara pe chipul stagiarului si o privire taioasa pe chipul definitivului cu experienta .... Oare de ce unii avocati in etate ne considera pe noi "tanara speranta a patriei" catastrofe?Si la dosarul urmator mi-am dat singura raspunsul,avocatul stagiar desemnat din oficiu nu a fost in stare sa lege 2 cuvinte cu sens intr-o pledoarie simpla de vatamare corporala,a fost jenant,mai ales ca victima ,o doamna de la tara de vre-o 65-70 de ani,a fost nevoita sa ia cuvantul pt ca el,reprezentantul legal era galben ca lumanarea si mut .... exact cand trebuia sa fie in exercitiu creatiei.Remarca d-nei judecator a fost una cat se poate de simpla "doamna vi se va desemna alt avocat din oficiu,se amana cauza ..." Incep sa-mi dau seama ca primul avocat stagiar care mi s-a parut mie a fi extrem de bataios o fi intrat in barou pe propriile puteri,in timp ce al doilea o fi din ciclul "pliculetzul"...pana la urma incep sa ma resemnez,si sa cred ca daca intr-adevar demonstrezi ca esti bun si iei o nota mare la examenul de primire in profesie in mod cert se gaseste un maestru dispus sa te ajute fara sponsorizari,in schimb daca esti p***t facut gramada si nu esti in stare sa demonstrezi ca meriti sa fi printre avocati probabil ca singura sansa de afirmare e "pliculetzul" ...desi,nici dupa stagiatura nu-l vad prea bine pe cel intrat pe "pile"... Asa ca dragi viitori colegi ... eu zic ca se poate ,solutia e sa "invatam,invatam,invatam":)=D>=D>=D>=D>=D>=D>
ContSters67773, utilizator
adelaida_07 a scris:
Dar a spune ca nu se cer bani stagiarilor si ca doar sperietura te incurca in accesul in profesie este prea mult zis. Se mai cer inca bani si asta este o realitate.

Din nou, de unde stii atat de sigur? Nu spun ca nu ai dreptate, dar daca nu aduci alt argument decat ca asta e parerea ta (care nici nu e argument de fapt), concluzia ta nu poate fi catalogata decat ca exagerata. Mai mult nici nu am ce sa comentez.

diana.m. a scris:
cred ca daca intr-adevar demonstrezi ca esti bun si iei o nota mare la examenul de primire in profesie in mod cert se gaseste un maestru dispus sa te ajute fara sponsorizari,in schimb daca esti p***t facut gramada si nu esti in stare sa demonstrezi ca meriti sa fi printre avocati probabil ca singura sansa de afirmare e "pliculetzul"

Cu siguranta cel putin a doua parte a frazei e adevarata, eu cred ca si prima e la fel de adevarata, chiar daca altii spun ca nu... Nu ne-ai spus cum au fost interviurile, succes in orice caz.
ContSters20980, utilizator
au fost doua,pot sa spun ca unul chiar mi-a placut cum a decurs ....sa incep cu cel care nu mi-e placut,in momentul in care pusesem cv-ul scria clar ca sunt in anul terminal,si merg frumos aranjata,la taioras,si ma intalnesc toata imbujorata cu d-nu angajator ... care nici nu se uitase pe cv-ul meu ... si ma intreaba unde-am mai lucrat in domeniul juridic,ii raspund politicos ca nu am experienta si ca am mentionat acest lucru in cv,la care el imi spune ... aoleo ... tu abea anul acesta dai licenta ... pai ce-ti trebuie tie job...pune mana pe carte... ce mai puteam sa spun la un text de genul asta ... decat "la revedere"... concluziile le trageti voi....
Partea buna este ca la cel de-al doilea interviu chiar mi-a placut,este o firma destul de maricica,d-na de acolo care se ocupa cu recrutarea chiar mi-a citit cv-ul,a vazut ca sunt absolventa si a unui curs de inspector resurse umane ... si dupa o lunga poveste de vre-o 45 min,in conditiile in care pe ceilalti candidati ii retinea maxim 7-10 minute,mi-a spus ca ii place cum gandesc,si ca am trecut in etapa a doua a interviului.Mari sperante nu imi pun,dar ... cine stie,poate poate:)
ContSters67773, utilizator