Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Verificari metrologice obligatorii
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Verificari metrologice obligatorii

Am trimis cateva aparate la verificarea metrologica ( multitester, megohmetru digital, clampmetru digital, cheie dinamometrica, camera termoscanare in infrarosu, luxmetru) si mi sa spus ca nu mai este obligatorie verificarea. Mentionez ca societatea elibereaza buletine de verificare pentru o serie de masuratori pe care le executa conform autorizatiei pe care o detine ( Laborator de analize si incercari in constructii gr. II,pentru efectuarea de incercari si verificari de laborator in profilele IA, IAE. Doresc sa stiu care este baza legala in acest sens.
Va multumesc.
Baza legala este OG 20/1992 privind activitatea de metrologie, aprobata si modificata prin Legea nr. 11/1994, cu modificarile si completarile ulterioare.

[Art. 3. - Mijloacele de măsurare şi măsurările care sunt utilizate în domenii de interes
public privind sănătatea şi siguranţa populaţiei, ordinea publică, protecţia mediului, protecţia
consumatorilor, perceperea taxelor şi impozitelor şi corectitudinea tranzacţiilor comerciale,
care afectează direct sau indirect viaţa cetăţenilor, se supun controlului metrologic legal,
conform prevederilor prezentei ordonanţe.
Activităţile agenţilor economici, care au ca obiect mijloacele de măsurare şi măsurările
prevăzute la alin. 1, sunt supuse controlului metrologic legal, prin autorizare/avizare şi
supraveghere, conform prevederilor prezentei ordonanţe]

Pentru ca un mijloc de masurare sa se supuna controlului metrologic legal trebuie sa indeplineasa simultan doua conditii:
1. sa fie folosit intr-unul din domeniile definite de art. 3
2. sa fie cuprins in "Lista oficiala a mijloacelor de masurare supuse controlului metrologic legal L.O. - 2010

Mijloacele de masurare enumerate de dvs. nu sunt cuprinse in LO 2010, deci nu se supun controlului metrologic legal, nu se verifica metrologic. Modalitatea de control metrologic pentru acestea este etalonarea. Aceasta se poate face de un laborator atestat de Biroul Roman de Metrologie Legala.
Lucrez intru-un astfel de laborator.
Trimiti un PM si va pot ajuta, dar nu pentru toate.

naejcon, utilizator