Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am iubit, am facut credit, i l-am dat, n-am nici o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am iubit, am facut credit, i l-am dat, n-am nici o garantie, m-a parasit... va rog ajutati-ma sa recuperez imprumutul!

#-oIn urma cu un an am facut un imprumut in banca de 40.000 euro pentru a ajuta femeia cu care urma sa ma casatoresc sa cumpere un apartament. Ea a facut credit pentru o parte din cat costa apartamentul iar eu pentru restul. Dupa ce si/a cumparat apartamentul, pe numele ei, ne/am despartit.
Am avut incredere in femeia iubita asa ca nu am facut nici un act de inapoiere a banilor. Am doar chitante prin care din contul meu i/am virat in contul ei diferite sume de bani. Nu cred ca am chitante pentru toata suma pe care i/am dat/o.
Acum ma poarta cu vorba iar eu platesc de un an de zile rate pentru un credit de care nu am beneficiat.
Am ajuns in pragul falimentului! Va rog din suflet ajutati/ma!
Am vreo sansa de a/mi recupera banii dati sau macar sa o oblig intr/un fel sa isi platesca ratele?
Ce pot face?
Revin cu precizarea ca eu am refinantat un credit ipotecar facut cu un an inainte pentru cumpararea unui teren. Mentionez ca atunci nu aveam nici o relatie cu aceasta femeie. Am achitat 10.000 euro creditul vechi iar surplusul de 30.000 euro i l/am dat ei pentru a o ajuta sa cumpere apartamentul pentru care demarase un credit ipotecar..
Ea facuse credit ipotecar pentru cumpararea apartamentului si nu ii ajungeau banii. Asa ca eu am ajutat/o cu 30.000 euro pentru a achita integral apartamentul pe care vroia sa il cumpere.
Asa ca ea a cumparat pe numele ei cu credit ipotecar un apartament, ipoteca fiind pe apartamentul in cauza dar eu am completat cu suma necesara achitarii integrale.
Amandoi avem credite ipotecare, eu pe teren iar ea pe apartament.
Daca aveti vreo solutie o astept cu nerabdare. Va multumesc anticipat.

Multumesc anticipat.#-o

mirela.vaduva, utilizator
GabrielaA a scris:

Pe mine ma duce gandul la "imbogatire fara justa cauza". Am doua patrimonii (imbogatit si saracit) si o legatura de cauzalitate. Si n-am contract intre parti.
Ce ziceti?

Revin, am vazut ce a scris Liviu mai sus.
Relatiile dintre cei doi ma duc cu gandul la imposibilitatea preconstituirii unui inscris.

Lipsa înscrisului din cauza imposibilităţii preconstituirii lui nu înseamnă neapărat lipsa de cauză. Cauza poate fi, aşa cum spuneam, gratificarea acelei persoane prin intermediul unui dar manual.

Dacă este vorba despre un împrumut, atunci se cheamă că reclamantul are deschisă calea unei cereri în restituire în temeiul contractului de împrumut, iar cererea de in rem verso este inadmisibilă.
Chitanţele, cum le numeşte userul gabimiri, sunt un început de dovadă scrisă care, unită cu imposibilitatea preconstituirii unui înscris şi cu alte probe, îi deschid calea unei acţiuni în temeiul contractului. Dacă nu are alte probe, rămîne credibilă poziţia pîrîtei prin care ar invoca existenţa donaţiei sub forma darului manual.

Liviu S.Bordaş

themis, utilizator
Gratificarea mi se pare ca nu sta in picioare.
30.000 de euro este suma mare si cel care intreaba nu cred ca e Bill Gates. :)
Există o sumă maximă pentru darul manual?

Cînd cineva :love:, totul devine posibil! ªi-ar da şi viaţa, da'mite trei'jdemii de euro...

Ciar dacă apoi îi vine să şi dea :training:

In legislatie nu exista o suma maxima pentru darul manual, dar revin la ce am spus, nici o dovada nu exista ca ar fi fost vorba de o donatie...cel in cauza a avut intentia de a cumpara impreuna cu viitoarea nevasta un imobil - parerea mea:D
Sorry mister !:((
Cred ca aveti nevoie de un avocat bun si rabdator.
Credem ca veti gasi unul.
A, da ! si mai aveti nevoie de bani sa-l platiti.;)