avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli de judecata; Cererea este intemeieata sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli de judecata; Cererea este intemeieata sau nu ?

intr-o cauza civila, paratul nu pune "intampinare la primul termen de judecata". La aldoilea termen (atentie termen de probe) bambane ca ar fi deacord cu o parte din pretentiile reclamantului,,,dar la altreilea termen de judecata lasa cerere sa-si angajeze aparator. Insa fac precizarea ca reclamantul este la o 280 - 300 km de instanta competenta teritorilal, si reclamantul avaseaza cheltuieli cu transportul (5 termene de judecata), bilete pe care le depune la dosarul cauzei. Instanta se pronunta cu admiterea in parte a actiunii, dar atentie asupra cererii privind cheltuielile de judecata (taxe de timbru transport si altele)ce a fost solicitata si prin concluzii scrise cat si orale, Instanta arata ca respinge cererea reclamantilor privind cheltuielile de judecata ca fiind neintemeieata (Bai fratilor cheltuielile de judecata sunt reglementate de disp.art.274 C.proc.civila, cererea a fost probata plus are temei de drept.). Ce parere aveti "motiv de recurs"??=D>
Cel mai recent răspuns: Manole Dumitru , utilizator 13:05, 11 Decembrie 2011
Bineinteles. Formulati recurs cu privire la solutia data pentru cheltuielile de judecata.
parerea mea e ca cheltuielile se acorda in masura in care actiunea a fost admisa
la spetza, cheltuielile trebuiau acordate in parte intrucat si actiunea a fost admisa in parte
insa aceste cheltuieli in parte, probabil ca, in ratiunea instantei nu au fost acordate pentru si paratul a facut cheltuieli cu avocatul
le-a compensat..poate

zic
Pentru aldoilea raspuns paratul nu a facut nici o cheltuiala.... Asa cum am aratat..Temeiul de drept al cererii este clar,, 274 Cod proc.civ. alin. 1 Mai mult ca au fost solicitate si in sedinta publica...Dar presupun ca Judele s-a suparat ca l-am tarat pe parat in jurisprudente ale CEDO,,,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere divort, respingere cheltuieli de judecata Corina Capotã Corina Capotã Speta: Reclamantul introduce cerere de divort din culpa exclusiva, ea nu depune intampinare. El a preluat numele dobandit prin casatorie si solicita pastrarea ... (vezi toată discuția)
cerere reconventionala inabledea inabledea am castigat un proces si in urma acestuia am depus cerere reconventionala cu pretentii banesti,unde mi sa admis suma ceruta iar adversarii au depus recurs , ... (vezi toată discuția)
Art. 274 cod procedura civila Mihai Pop Mihai Pop Buna seara, Am fost reclamant intr-un dosar, actiunea a fost admisa in parte dar in baza art 274 cod procedura civila am fost obligat sa platesc paratului ... (vezi toată discuția)