Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim pt studii liceale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim pt studii liceale

daca salariul minim brut va fi 700 lei/luna pt muncitor necalificat, care va fi salariul minim brut pt studii liceale? se mai tin cont de acei coeficienti?
@ lili1

1. Ceea ce ati posta dvs este dintr-un act care nu produce niciun efect juridic ... poate ii explicati userului cand a intrat in vigoare acel CCMN ...

2. Coeficientii de ierarhizare pot fi aplicati numai dac sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului , in reg.intern al acestuia sau in c.i.m. ... in rest, angajatorul este obligat sa respecte salariul minim brut pe economie.

3. Citez : Orice unitate angajatoare trebuie sa aiba la baza unul din aceste contracte colective de munca, fara de care nu poate functiona.

Nu este chiar asa ...unde exista aceasta obligativitate ?