Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensarea termenului de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensarea termenului de preaviz

Buna ziua,
Se poate compensa in bani termenul de preaviz ? Adica unui angajat sa-i inceteze c.i.m.-ul mai inainte de expirarea termenului de preaviz iar perioada neefectuata din preaziv sa-i fie platita ca si cum ar fi lucrat. Fac referire la preavizul acordat in cazul concedierii pentru motive ce nu tin de persoana salariatului.
Buna ziua,
Din cate stiu eu, Codul Muncii /2003 nu prevede o astfel de "compensare" a preavizului. Durata de preaviz (art.75 alin.(1)) trebuie efectuat in totalitate( doar daca salariatul in perioada celor 20 zile lucratoare anunta ca si-a gasit un alt loc de munca, atunci contractul de munca inceteaza cu alt art., de exemplu art.55 lit.b) . Oricum pe perioada preavizului salariatul beneficiaza de aceleasi drepturi salariale, are o durata a timpului de lucru scurta.
elyababau a scris:

Buna ziua,
Se poate compensa in bani termenul de preaviz ? Adica unui angajat sa-i inceteze c.i.m.-ul mai inainte de expirarea termenului de preaviz iar perioada neefectuata din preaziv sa-i fie platita ca si cum ar fi lucrat. Fac referire la preavizul acordat in cazul concedierii pentru motive ce nu tin de persoana salariatului.

Da, se poate compensa termenul de preaviz in bani .. in conditiile in care angajatorul decide ca pe perioada de preaviz nu are nevoie de servciile salariatului concediat ...

In speta, angajatorul poate decide ca pentru perioada de preaviz ramasa angajatul sa stea acasa si sa fie pontat normal si platit pentru aceasta perioada ....
Daca co intervine in termenul de preaviz cum va fi remunerat salariatul ?
Pentru CO va primi indemnizatie aferenta zilelor de CO , iar pentru restul preavizului va primi salariu aferent acestor zile ...