Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pfa asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pfa asociatie de proprietari

buna ziua,
ca si pfa se poate tine evidenta contabila in partida simpla la o asociatie de proprietari cu care am incheiat un contract de prestari servicii?
de ce nu?
Si asociatia de proprietari se supune acelorasi reguli (angajare contabil cu CIM su contract prestari servicii - firma de conta sau pfa).
Este foarte important să vă asiguraţi că angajările în cadrul asociaţiei de proprietari se fac în deplină legalitate. După intrarea în vigoare a noului Cod al Muncii, aveți următoarele opțiuni:
Pentru administrator, contabil, îngrijitor, instalator, mecanic, cenzor din afara asociaţiei:
* Convenţia civilă de prestări servicii. Obligaţiile fiscale sunt: impozit, cotele pentru şomaj şi pensii pentru angajat. Nu se plătesc şomaj şi pensii în cazul pensionarilor şi al lucrărilor ocazionale.
* Contractul individual de muncă, cu normă întreagă sau cu timp parţial. Obligaţiile fiscale sunt: impozit, cotele pentru sănătate, şomaj şi pensii pentru angajator şi pentru angajat şi, în plus, pentru angajator, cotele pentru accidente, boli profesionale, fondul de concedii şi creanţe salariale. Nu se plăteşte şomaj în cazul pensionarilor.