Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii valoare prima neimpozabila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

valoare prima neimpozabila

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati :
prima de craciun a unui angajat este de 200 lei, are 1 copil minor, 150 lei prima neimpozabila si 50 lei impozabila.
Dar in cazul cand salariatul are 2 copii minori, toata prima de 200 lei este neimpozabila? sau este tot 150 lei neimpozabila si 50 lei impozabila ?

Multumesc anticipat!

Neimpozabila este suma data pentru cadou de Craciun copiilor angajatilor, in valoare de maxim 150 lei. Codul fiscal nu spune ca se da prima neimpozabila angajatului.
Atunci, pentru un angajat cu 1 copil dati 150 lei neimpozabil, iar pentru un angajat cu 2 copii 300 lei neimpozabil.
Daca dati 200 lei pentru fiecare angajat, atunci trebuie sa retineti contributii si impozit, deoarece este venit pentru angajat si este din fondul de salarii, nu din FASC.