Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Temei legal spor de weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Temei legal spor de weekend

Trebuie sa fac un act aditional in care sa acord unui salariat un spor de weekend de 1%. Imi puteti spune va rog in baza carui articol din codul muncii sa fac acest act aditional?
Va multumesc.
freeelis a scris:

In acest caz,va trebui fie sa-l prevedeti in acte aditionale la c.i.m.,fie in reg.intern.

deci este legal daca nu mai avem ccm sa putem modifica sporul de la 5 cat era prevazut in ccm la 1% cat este minim, nu?
In reg intern am modificat deja 1%, dar a-ti spus ,,fie'' act aditional ,,fie'' in reg intern, nu inteleg, nu trebuie si act aditional si trecut si in regulament intern?
Legislatia muncii nu prevede niciun cuantum minim sau maxim al acestui spor.

In opinia mea, nu trebuie sa fie intocmite ambele documente.

Art.242 C.mun. prevede, printre altele, ca : Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
....
freeelis a scris:

Legislatia muncii nu prevede niciun cuantum minim sau maxim al acestui spor.

In opinia mea, nu trebuie sa fie intocmite ambele documente.

Art.242 C.mun. prevede, printre altele, ca : Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
....

Noi vom face totusi acte aditionale pt acest spor de micsorare, dar cineva imi spunea ca chiar daca nu ma avem ccm, trebuie sa respectam in continuare acele sporuri si clauzele care s-au semnat in acel contract colectiv. Vreau sa stiu daca este adevarat. Eu nu cred, dar vreau sa va cer si dvs parerea ca specialist.Multumesc.

In opinia mea, nu trebuie sa acordati acelasi cuantum.