Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noul COR - act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noul COR - act aditional

Prin Ordinul 1832/2011 s-a facut o recodificare a tuturor COR. Actualizam in aplicatia REVISAL, schimbam fisele de post. Este necesar act aditional pentru toti angajatii prin care sa se aduca la cunostinta modificarea, respectiv noul COR? Avem si contracte de munca incheiate dupa 1.5.2011 in care este mentionat COR, care nu va mai fi acelasi cu cel din REVISAL.
De ce sa shimbati fisele de post ? ... se modifica numai codul COR nu si atributiile prevazute in fisa postului ...in principiu, este bine sa faceti acte aditionale prin care se modifica codul COR al functiei ...
Orice modificare adusa CIM se face cu act aditional.mai ales ca se opereaza si in REVISAL.Toate modificareile survenite pe perioada angajari se trec in "adeverinta de la locul de munca "care se da la plecarea din unitate a angajatului.
Aceasta modificare nu este facuta in baza unei negocieri intre angajat si salariat si ca urmare a aparitiei unui act normativ ... prin urmare, se poate face si o decizie colectiva de modificare a codurilor COR.
in fisele de post am si COR trecut. Care este termenul limita pentru modificari?
Potrivit art. 2 alin. 2 din Ordinul comun MMFPS / INS 1832/ 856 /2011, in vederea asigurarii tranzitiei de la vechea COR aprobata prin Ordinul nr. 138/1.949/1995, la noua COR aprobata prin prezentul ordin, cele doua clasificari vor fi utilizate in paralel pana la data de 31 decembrie 2011.

Prin urmare, consider ca termenul pentru modificari ar incepe sa curga dupa data de 31.12.2011 ....