Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Depunerea plingerea penala: Termen de depunere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Depunerea plingerea penala: Termen de depunere

In octombrie din 2009 am depus o pligere pentru "tulburarea de posesia" impotriva cineva care m-a inchis o restaurant cu motivarea ca nu am platit chiria dar eu am toate chitantele ca am platit.
Nu am castigat din motivul ca tribunalul a trimis decisia la sediul firmei (si nu aveo acces si acolo) si nu am facut recurs la termen.
La restorant respectiv am avut mai multe probleme (a trebuit sa platesc gas de an de zile neplatit de fostul chiriasul si ma se oprea activitate dac nu plateo, la fel cu curent si telefonul si apa).
Si dupa ca proprietario imobilului a inchis, nu mai am avut acces la restaurant si a ramas acolo toate bunirile si investitie.
Acum doresc sa depun o plingere pentru "inselaciune, furt, fals si us de fals" dar,
dupa 2 ani de zile, se mai poate??
Merci!!
Da, pentru toate infractiunile amintite de dvs. este posibila depunerea plangerii, chiar si dupa 2 ani.
Totul este ca probele pe care trebuie sa va sprijiniti plangerea sa mai existe, pentru a putea fi administrate , intrucat pe baza acestor probe doar se poate stabili existenta faptelor si vinovatia faptuitorilor.
Sau din contra ,daca in final nu se probeaza acuzele,aveti posibilitatea sa fiti dvs actionat in instanta pentru denuntare calomnioasa,fapta prevazuta si pedepsita de art 259 cod penal