Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Post desfiintat in timp ce sunt in concediu crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Post desfiintat in timp ce sunt in concediu crestere copil

Salut!
Ma pot intoarce la acelasi loc de munca, dupa ce se termina concediul de crestere copil? Firma a desfiintat postul pe care eram angajata. Mi s-a spus ca doar o luna ma mai pot tine daca ma intorc tot la ei. Din cate stiam erau obligati sa ma tina 6 luni.
Unde ma vor incadra dupa ce vin?Pot sa nu ma mai primeasca deloc?
1. Desfiintarea postului este posibila pe perioada cat sunteti in CCC....

2. Daca ati intrat in CCC , sub incidenta oUG nr.148/2005, atunci la revenirea din CCC este posibila concedierea dvs ... nu exista nicio astfel de interdictie pe termen de 6 luni.

3. Daca ati intrat in CCC , sub incidenta OUG nr.111/2010, atunci la revenirea din CCC nu este posibila concedierea dvs. deoarece exista o interdictie pe termen de 6 luni.

4. La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.