Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare act aditional suspendare cim pt concediu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare act aditional suspendare cim pt concediu salariu

Buna seara.

Raportarea in Revisal a suspendarii CIM se face in termen de 20 zile lucratoare de la data suspendarii-dar pe actul aditional de suspendare CIM ce data se trece (ma refer la data actului aditional): data transmiterii catre Revisal sau data anterioara susoendarii?

Multumesc.
Data actului aditional este data incheierii acestuia ... in principiu , ar trebui sa fie data de cand incepe suspendarea c.i.m. .. intrucat nu vad cum se poate transmite prin REVISAL fara a avea la mana un act ....
la art 54 se poate suspenda CIM pentru o durata mai mare de 30 zile?
Da, se poate ... insa potrivit art.153 alin.2 C.mun., durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern. .... in lipsa unor astfel de prevederi durata CFP se poate negocia cu angajatorul
Deci nu este gresit daca am suspendat CIM conf art 54 pe o durata de 3 luni, la cererea salariatului?
ramona chisalita a scris:

Deci nu este gresit daca am suspendat CIM conf art 54 pe o durata de 3 luni, la cererea salariatului?

Nu este gresit acest lucru .. insa pentru a intampina eventualele neplaceri , in viitor, ar fi bine sa se prevada in R.I. durata maxima a termenului pentru care se poate solicita CFP.