Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abuz de incredere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abuz de incredere

ce inseamna?cineva m-ia lasat niste lucruri,nu avenit sa le ia.M-am trezit cu dosar penal.ce este de facut?
velo, utilizator
Codul penal:

ART. 213
Abuzul de încredere
Însuşirea unui bun mobil al altuia, deţinut cu orice titlu, sau dispunerea de acest bun pe nedrept ori refuzul de a-l restitui, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 4 ani sau cu amendă.
*) Dacă bunul este proprietate privată, cu excepţia cazului când acesta este în întregime sau în parte al statului, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
*) Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 177/1998, a stabilit că dispoziţia "cu excepţia cazului când acesta este în întregime sau în parte al statului", prevăzută la art. 213 alin. 2, este neconstituţională.

Dati declaratie ca sunteti de acord cu restituirea lucrurilor.
declaratia se da la politie?