Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... debit aparut dupa deschiderea procedurii de insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

debit aparut dupa deschiderea procedurii de insolventa

am primit notificarea dupa doua luni de la deschiderea procedurii de insolventa timp in care am facturat lunar; trebuie sa depun cerere de inscriere in tabelul suplimentar si sa platesc taxa de 120 lei sau aceste facturi imi vor fi platite cu prioritate(dupa cum am citit in legea 85) fara sa mai fac vreun alt demers?
Nu ati inteles bine, veti formula o cerere de inscriere in tabloul preliminar al creditorilor mentionand creanta pe care o aveti asupra debitorului aflat in procedura insolventei. Cererea va fi analizata de administratorul juridiciar, se va intocmi tabelul definitiv al creditorilor care trebuie aprobat de instanta si in functie de procedura (reorganizare judiciara - unde se aproba un plan sau faliment) va veti recupera creanta.
Taxa de timbru judiciar pentru cererea de inscriere la masa credala este 120 lei + timbru judiciar de 0,3 lei. Se depune la instanta impreuna cu cererea.